קורסים בישראל
 
 

לימודי הנדסת תוכנה

 
 

למי שלא מכיר מספיק את עולם התוכנה וההייטק, המונח "הנדסת תוכנה" עשוי להישמע כמו שם קוד לכל המקצועות בענף. בפועל, ישנם כמה

וכמה מסלולי לימוד שיכולים להוות כרטיס כניסה לתחום ההייטק הנחשק, ומכל מסלול כזה ניתן לנתב את הקריירה לאפיקי תעסוקה שונים בענף. אז מה זה, בעצם, הנדסת תוכנה?

בגדול, המקצועות בעולם המחשבים נחלקים לשלושה תחומים שונים – חומרה, תוכנה ורשתות. בעוד שתחום הרשתות עוסק בתקשורת הנתונים בין מערכות ממוחשבות ותחום החומרה עוסק בחלקים הפיזיים של אותן מערכות (שבבים, כרטיסים אלקטרוניים, מעגלים חשמליים ועוד), תחום התוכנה הוא זה שבו תלמדו לתכנת בשפות פיתוח שונות, כלומר לתכנן, לעצב ולייצר קטעי קוד המאפשרים למערכות הממוחשבות לבצע פעולות שונות, פשוטות ומורכבות.

נושאי הלימוד

לימודי הנדסת תוכנה מתחילים בלימוד נושאי בסיס מתמטיים (כמו אלגברה וחשבון אינפינטיסימלי ודיפרנציאלי) ופיזיקליים ובמבוא לתחום מדעי המחשב. ככל שהלימודים מעמיקים, נלמדים נושאים תאורטיים ומתמטיים נוספים, כגון לוגיקה, הסתברות, תורת החישוביות, קומבינטוריקה, תורת הקבוצות ועוד, ולצידם לומדים שפות תכנות שונות, מערכות הפעלה, מבני נתונים, קומפילציה ותכנות מונחה עצמים, ונכנסים לעומקם של נושאים כמו מבנה המחשב, אלגוריתמים, תכנות מערכות, עיבוד נתונים, תכנות מקבילי, בינה מלאכותית ועוד.

לאורך הלימודים ישנה התנסות שוטפת בכתיבת קוד בשפות השונות, וכמובן בחנים ומבחנים מסכמים. בסיום הלימודים נדרשים הסטודנטים להגיש פרויקט גמר בהיקף משמעותי.

תנאי קבלה

כל מוסד לימודים מגדיר תנאי קבלה מדויקים משלו, אך אפשר לומר באופן כללי שישנם שני גורמים שנלקחים בחשבון:

 • בגרות מלאה בממוצע 80 ומעלה, בדרך כלל, בדגש על ציונים של 80 ומעלה במתמטיקה ופיזיקה (4 יחידות לפחות)
 • ציון פסיכומטרי גבוה, לרוב 600 ומעלה, בדגש על ציון גבוה בחלק הכמותי

משך הלימודים

לימודי הנדסת תוכנה הם לימודים לתואר אקדמי ספציפי שנקרא בוגר תואר במדעים בתחום הנדסת התוכנה, או באנגלית: BSc (Bachelor of Science) in Software Engineering. זאת בשונה מתואר ראשון במדעי המחשב, שנקרא BA (Bachelor of Arts).

משך הלימודים לתואר הנדסת תוכנה הוא ארבע שנים, ומשך הלימודים לתואר ראשון במדעי המחשב הוא שלוש שנים. בהתאם, יש גם הבדלים ברמת ההעמקה וברוחב היריעה של התכנים. חשוב לציין שמבחינת רוב החברות, אין הבדל גדול בין שני התארים, ובהחלט ניתן להתקבל למשרת מהנדס תוכנה גם עם תואר ראשון במדעי המחשב, אך רק תואר בהנדסת תוכנה יאפשר לכם להירשם בפנקס המהנדסים, וישנן חברות מסוימות שרואות בזה יתרון.

איפה לומדים הנדסת תוכנה?

כמעט כל מכללה או אוניברסיטה בארץ מציעה תואר במדעי המחשב, אך רק חלק מהמוסדות האקדמיים מציעים מסלול לתואר ראשון BSc בהנדסת תוכנה:

 • הטכניון – מוסד הלימודים שבו השלמתם את התואר שלכם הוא חלק לא קטן מהרושם שתשאירו על חברות אליהן תרצו להתקבל. אין ספק שהטכניון, המוסד הוותיק והנחשב שממוקם על התפר שבין נשר לחיפה וידוע כאחד המוסדות האקדמיים הנחשבים בארץ ובעולם, יעשה רושם לא רע על המעסיקים שלכם לעתיד.
 • אוניברסיטת בר אילן – אוניברסיטת בר אילן, הממוקמת בפאתי רמת גן, גם היא אחת האוניברסיטאות החשובות בארץ, והיא מציעה תואר בהנדסת תוכנה עם אפשרות לבחור באחת מתוך ארבע מגמות התמחות: אבטחת המרחב המקוון, תשתיות תאורטיות למערכות, עיבוד נתונים ולמידה או רשתות ונתוני עתק.
 • האוניברסיטה הפתוחה – אם אתם מחפשים מסגרת גמישה יותר, שתאפשר לכם ללמוד בזמנכם, מכל מקום בארץ ובעיקר אונליין, תשמחו לשמוע שגם באוניברסיטה הפתוחה תוכלו ללמוד לתואר BSc בהנדסת תוכנה. משך הלימודים במקרה זה יהיה תלוי בכם, בזמן הפנוי שלכם ובמשמעת העצמית שלכם.
 • אוניברסיטת אריאל – אוניברסיטת אריאל בשומרון מציעה מסלול ייחודי לתואר בהנדסת מחשבים ותוכנה, המשלב בין עולם החומרה לעולם התוכנה. הסטודנטים יכולים לבחור במהלך התואר באיזה מהעולמות הם מעדיפים להתמחות.
 • מכללת אפקה להנדסה – במכללת אפקה להנדסה תוכלו ללמוד לתואר הנדסת תוכנה באחת מארבע התמחויות מסקרנות: למידת מכונה ובינה מלאכותית, אבטחת מידע וסייבר, טכנולוגיה תוכנה ומידע ותוכנה למערכות ניידות. למכללה שני סניפים בצפון תל אביב.
 • מכללת אורט בראודה – אם אתם מעדיפים לספוג את התכנים המדעיים שלכם מול הנוף הצפוני שנשקף מכרמיאל, זה המקום בשבילכם. מכללת אורט בראודה היא מכללה שמתמחה במקצועות ההנדסה השונים, וגם בה תוכלו להשלים תואר BSc בהנדסת תוכנה.
 • עזריאלי מכללה אקדמית להנדסה – המכללה הירושלמית מציעה מגוון מסלולי לימוד בתחומי ההנדסה השונים, בהם גם תואר ראשון בהנדסת תוכנה.
 • מכללת SCE להנדסה – מכללה נוספת שמתמחה במקצועות ההנדסה היא מכללת SCE על שם סמי שמעון, שמציעה תואר בהנדסת תוכנה עם התמחות בתחום הסייבר או בתחום ה-Data Science. למכללה שני סניפים, באשדוד ובבאר שבע.
 • המרכז האקדמי לב – המרכז האקדמי לב מציע מגוון מסלולי לימודים אקדמיים בשילוב עם לימודי תורה, במתכונת של מדרשה לנשים וישיבה גבוהה לגברים. המרכז מציע לימודים לתואר בהנדסת תוכנה עם התמחות בתקשורת, סייבר או Data Science, ויש לו קמפוס לגברים וקמפוס לנשים בירושלים, וכן קמפוס נוסף לנשים ברמת גן.
 • המכללה האקדמית כנרת – גם במכללה האקדמית כנרת תוכלו ללמוד לתואר ראשון בהנדסת תוכנה, עם התמחות ב-Data Science או במערכות משובצות מחשב וזמן אמת. חוץ מהבונוס של לימודים על שפת הכינרת, המכללה מציעה בניית תוכנית אישית שמותאמת לקצב, לצרכים ולשאיפות של כל סטודנט.

אפשרויות תעסוקה לאחר הלימודים

לימודי הנדסת תוכנה פותחים בפניכם עולם שלם של אפיקי קריירה שבהם אתם יכולים לאט לאט לצבור ניסיון וידע נוסף ולהתמחות. יכול להיות שתהפכו למתכנתי Java, מתכנתי C++ או מפתחי פייתון, אולי תהיו מפתחי Backend, Frontend או Full Stack, מפתחי אלגוריתמים, מתכנתי PHP ועוד.

חשוב לקחת בחשבון שרוב החברות מעוניינות להעסיק מהנדסי תוכנה עם ניסיון, אז כדי להגיע לסוף התואר שלכם עם הניסיון הנדרש, כדאי להתחיל לעבוד כבר במהלך התואר במשרת סטודנט שבה חוסר הניסיון שלכם לא יהווה בעיה. אין צורך להתקבע מראש על אפיק הקריירה שבו אתם מעוניינים, כיוון שאינכם מכירים עדיין את התחומים השונים עליהם המקצוע שלכם חולש, וממילא במשרות סטודנט לא תידרש מכם התמחות מסוימת.

ככל שתכירו יותר את שוק העבודה שבו אתם נמצאים, כך תוכלו לנתב את דרככם ואף לעשות שינויים בדרך, וככל שתסיימו את התואר עם יותר ניסיון מעשי, כך יהיה לכם קל יותר להתקבל למשרות שאתם רוצים לאחריו, ואולי אף להתקדם למשרה מלאה במקום בו אתם עובדים כסטודנטים. בכל מקרה, את השנה הראשונה לפחות מומלץ להקדיש בעיקר ללימודים, ולשלב משרת סטודנט החל מהשנה השנייה ואפילו השלישית.

שכר ממוצע בשוק

אחד היתרונות הבולטים של תפקיד מהנדס התוכנה הוא כמובן התנאים ובראשם השכר. השכר שתקבלו ייקבע קודם כל על פי הביקוש לתפקיד או לתחום המסוים שבו תעסקו בתוך עולם הנדסת התוכנה, וכן על פי פרמטרים כמו הניסיון שלכם, גודל החברה שבה אתם עובדים ועוד.

בהערכה גסה, מתוך הנתונים המפורטים בטבלאות שכר בהייטק, ניתן לומר כי מהנדס תוכנה מתחיל, עם ניסיון של עד שנתיים, ירוויח בממוצע במגוון המשרות השונות שאותן הוא יכול לבצע, סכום של כ-20-25 אלף שקלים בחודש. ככל שתצברו וותק וניסיון, כך גם הערך שלכם בשוק יעלה, וגם המשכורות יטפסו באלפי שקלים לחודש.

חיפוש עבודה בתחום

כמו בכל תחום, גם משרות הנדסת תוכנה ניתן למצוא בלוחות הדרושים וישנם כמובן גם לוחות דרושים ייעודיים לענף ההייטק. אפשרות נוספת היא להיעזר בשירותיה של חברת השמה שמתמחה בענף ההייטק, כיוון שיש לכך יתרונות לא מעטים כמו חשיפה למשרות שלא מתפרסמות בלוחות הדרושים, גישה לכלים מקצועיים שיעזרו לכם להתקדם בתהליך חיפוש העבודה ובקריירה, ובאופן כללי ליווי ותמיכה מקצועיים ואישיים לאורך כל התהליך.

Valig XHTML 1.0