קורסים בישראל
 
 

קורס עבודה בגובה

 
 

מדינת ישראל הבינה את הסיכון שבעבודה בגבהים והחליטה לעשות מעשה בכדי למנוע סיכונים מיותרים ופציעות או אבדות בנפש. קורס עבודה בגובה הוא תוצר נלווה של התקנות החדשות שתיקנה הממשלה ב-1.11.08 שקובעות בן היתר כי מי שעובד מעל גובה של 2 מטרים, או מי שעובד על הקרקע אך מתחתיו קיים משטח הנמצא רק בעומק של 2 מטרים ויותר, חייב לעבור הדרכה בהתאם לכללי משרד התמ"ת.

קורס עבודה בגובה מתייחס להיבטים הרבים שיש לעבודה מסוג זה, ואמור להעביר אותו מדריך מוסמך ומנוסה. קורס עבודה בגובה מתאים לאנשים פרטיים, למפעלי תעשייה, לספקי שירותים שונים, וכיו', ונראה כי בלעדיו לא יקטן אחוז התאונות המצערות של אלו העובדים בגובה. הקורס מציג חומרי לימוד הקשורים לסוגי משטחי העבודה, לציוד הביטחון הנדרש, לטיפול במקרים של תאונות בגובה, ועוד.

למה נועד קורס עבודה בגובה

מטרתו של קורס עבודה בגובה הוא להעניק לא רק ידע תיאורטי חשוב אלא גם לתרגל את העובדים במצבים שונים בכדי שיידעו כיצד להתמודד עם מצוקות שונות ברגע האמת. החוק מחייב לעבור קורס עבודה בגובה, אך מעבר לנושא החוק כל בר דעת מבין כי קורס עבודה בגובה יכול להציל חיים, כך שמעבר לציות לחוק יש לראות את הרווח הגדול שבשמירה על חיי אדם ומניעת הסתבכויות מיותרות של מי שמעסיק אדם שלא הוכשר לעבודה בגבהים.

מחירי קורס עבודה בגובה

קורס עבודה בגובה עולה כ-2,500 ₪ לכיתה בת 10 אנשים. אדם פרטי יכול לקבל הנחה עבור קורס עבודה בגובה אם הוא עובר קורס נוסף במוסד המלמד גם נהיגת מלגזה למשל, וחייל משוחרר יכול לעבור קורס עבודה בגובה על חשבון הפיקדון. הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבנייה בישראל משתתפת בעד 75% מעלות קורס עבודה בגובה לחברים מסוימים באיגוד הקבלנים.

התעודה הניתנת בסיום קורס עבודה בגובה

חשוב להתייחס לסיומו של קורס עבודה בגובה בכל הקשור להסמכה הניתנת למסיימים. לאחר הדרכות עיונית ומעשיות מקבלים מסיימי קורס עבודה בגובה תעודת הסמכה באישור משרד התמ"ת, אך תעודה זו תקפה לשנתיים בלבד ומי שלא יגיע לרענון שדורשות התקנות לא יחשב יותר כמוסמך לעבוד בגובה.

באלו מקומות ניתן לעשות קורס עבודה בגובה

קורס עבודה בגובה ניתן לעבור במוסדות לימוד ובחברות שונות ברחבי הארץ המחויבים לעמוד בדרישות התמ"ת בכדי שהמסיימים ידעו כיצד לעבוד על במות הרמה, סולמות, גגות, פיגומים, מקום מוקף, רמפות, וכד'. זאת בנוסף להכרת הציוד הנדרש, לשיטות העבודה המעשיות, ולהתייחסות לאלמנטים נוספים שיכולים לסכן את העובד (כמו התחשמלות למשל).

להלן גופים המציעים קורס עבודה בגובה:

  • 'טוב'-המרכז המתקדם ללימודי נהיגה – כאן מוצע קורס עבודה בגובה מהיר ואיכותי במשך יום אחד בלבד. לאחר תיאום מגיעים אנשי המרכז המנוסים גם למקום הלקוח, מעבירים הדרכות ומתחייבים למחיר הנמוך ביותר.
  • קידרון – קורס עבודה בגובה מועבר באזור גדרה ובמקום העבודה עצמו והוא כולל הדרכות עיוניות ומעשיות. הדרכות מעשיות מצריכות ציוד מתאים אצל הלקוח.
  • חברת גבהים – חברה המעבירה קורס עבודה בגובה ע"י 7 הדרכות (מבוא + מעשי). בהדרכת המבוא משתתפים עד 20 איש ובחלק המעשי לא יותר מ-10.
  • מכללת כרמל בטיחות, חיפה – קורס עבודה בגובה של מכללה זו מועבר במסגרת המתאימה ליחידים (או קבוצות קטנות) ובמסגרת נוספת המיועדת לקבוצות במקום העבודה.
  • הנדסה בגובה – בית ספר בעל 3 סניפים ברחבי הארץ המציע קורס עבודה בגובה בהתאם לסוג העבודה הנדרשת מהעובדים.

Valig XHTML 1.0