קורסים בישראל
 
 

קורס קונדיטוריה

 
 

קורס קונדיטוריה מיועד לאוהבי המתוק, לאלה המעוניינים לעסוק בתחום כתחביב או להפוך את התחביב למקצוע ולעבוד בתעשייה. בהתאמה, ניתן למצוא קורסים בסיסיים וקצרים יחסית, המיועדים לצורכי שימוש ביתי וברמה של תחביב ועד לקורסים ארוכים ומקצועיים יותר, למעוניינים להתמחות בענף האפייה המקצועית בארץ ובעולם. בעבר היה נהוג ללמוד בחו"ל בכדי להתמחות כקונדיטור, אולם כיום המגמה השתנתה וניתן להתמחות בתחום גם בארץ. ברוב מוסדות הלימוד, הדרישות לקבלה כוללות הן 12 שנות לימוד, ראיון אישי, שליטה בעברית וידע בשפה האנגלית ברמה בסיסית.

קונדיטוריה הינה סוג של אומנות המשלבת חושים, יצירתיות ומקצועיות. תכני קורס קונדיטוריה כוללים לימודים עיוניים ומעשיים של הכנת מאפים מתוקים וקינוחים, ישנם קורסים המשלבים גם סיורים מקצועיים. לימודי קונדיטוריה אורכים בין 160 לבין 350 שעות לימוד, כולל בישול בפועל.

מוסדות בהם ניתן ללמוד קורס קונדיטוריה

תדמור

מדובר בבית הספר למלונאות הגדול בישראל, אשר הוקם ב- 1962 כחברה ממשלתית לשם הכשרת עובדים לענף ההסעדה והארחה. בית הספר חבר בהתאחדות בתי הספר למלונאות הבינלאומית ומפעיל שלושה מסלולי לימוד מרכזיים בתחום לימודי קונדיטוריה: קורס קונדיטוריה מורחבת של 350 שעות, קורס אומנות הקונדיטוריה וקורס קונדיטוריה סוג 1 של 32 שעות.

1. קורס קונדיטוריה מורחב - הקורס מקיף ביותר בתחום הקונדיטאות והאפייה בארץ. היקף הלימודים 350 שעות לימוד אקדמיות, 2 מפגשים בשבוע, במסלול ערב או מפגש אחד בשבוע במסלול בוקר. הלימודים כוללים סטאז` חוץ, בקונדיטוריות מובחרות. הקורס מיועד לעוסקים בתחום ללא הכשרה מקצועית מסודרת, לרכישת מקצוע או לשם הסבה מקצועית לתחום הקונדיטאות, למחפשי קורס אפיה מקצועי, לשם פרנסה בתחום זה. מחירו של קורס מקצועי שכזה 21,980 ₪ (הנחה לתשלום במזומן), ובנוסף יש לשלם דמי רישום 150 ש"ח, שאינם ניתנים להחזר. כמו כן, מומלץ להתעדכן באתר להנחות נוספות ברישום מוקדם.

2. קורס קונדיטוריה סוג 1 של האגף להכשרה מקצועית ופיתוח כח אדם - משרד התעשייה המסחר והתעסוקה. הקורס אורך כ - 32 שבועות, במתכונת יום עבודה מלא, במסלולי בוקר או ערב וכולל גם תקופת התמחות מעשית בקונדיטוריות ובבתי מלון. ניתן להתקבל לקורס אך ורק דרך שירות התעסוקה בלבד. תנאי הקבלה- גיל 20 לכל הפחות, 11 שנות לימוד, שליטה בעברית ואנגלית בסיסית, מעבר בחינות כניסה בתחום העברית,אנגלית,חשבון וגרפיקה.

אסטלה

לאחר ניסיון של מעל 15 שנים בניהול הקונדיטוריות מובילות בארץ (לחם ארז וארקפה) נפתח בית הספר לאפייה, לקונדיטוריה ולשוקולד וזאת על פי מודל המקובל בלימודים המובילים באירופה. ההתמקדות היא בקונדיטוריה קלאסית, מודרנית ובשוקולד. בניגוד לבתי ספר אחרים, הלימודים נערכים בקבוצות קטנות של בין 8 ל-12 ישנם שיתופי פעולה עם בתי ספר מובילים בעולם ובמסגרת קשרים אלו, מועברים הלימודים גם על ידי מורים מקצועיים מחו"ל וישנם חילופי סטודנטים והשתלמויות בחו"ל. בית הספר מפעיל 3 קורסים בקונדיטוריה. קורס קונדיטוריה מקיף של 410 שעות אקדמאיות, המציע סטאז' בלונדון, כולל שבוע לימודים בצרפת וקבלת תעודה בינלאומית של בית הספר הבינ"ל לקונדיטוריה של אוליביה בז'אר. בנוסף, בית הספר מציע קורס סטנדרטי של 225 שעות וקורס מורחב של 365 שעות, המכיל תוספת שעות תירגול.

מכללת השף

המכללה פועלת בשיתוף התאחדות השפים והקונדיטורים המקצועיים בישראל (ה- ICPA) ומפעילה סניפים רבים ברחבי הארץ. המכללה מספקת מענה מקצועי בתחומי הטבחות, קונדיטוריה והפקת אירועים. הלימודים מתקיימים באווירה מלונאית תוכנית הלימודים חדשנית ומקיפה המותאמת לארץ ולעולם, עם צוות מרצים בעלי נסיון בתחום ההדרכה ובעלי ניסיון פדגוגי עשיר. קורס קונדיטוריה במכללה אורך כשמונה חודשים, כשבכל שבוע מתקיים מפגש אחד. במסגרת הקורס ינתנו תיק סטודנט, מקטורן שף וערכת קונדיטור מקצועית של חברת ARCOS.

המכללה מציעה הלוואה ללימודים בהחזר תשלומים רב, הנחות והטבות לחייילים משוחררים, גמלאים, עובדי שירות הבטחון, עובדי הוראה, עולים חדשים ועוד. כמו כן, במסגרת הלימודים המשתתף זכאי לכרטיס סטודנט מטעם התאחדות הסטודנטים הארצית.

Foodsteps

קורס בסיסי של אפייה ויסודות הקונדיטוריה הכולל 12 מפגשים, פעם בשבוע מפגש של 6 - 5 שעות. הלימוד מתבצע בקבוצות קטנות, עם מינימום של 8 משתתפים ועד 12 משתתפים בכיתה. מחירו של הקורס 4,500 ₪.

מכללת הדסה ירושלים

בבית הספר למלונאות של המכללה, הפועל בשיתוף עם משרד התמ"ת (משרד התעשיה, המסחר והתעסוקה), קיימים שני מסלולי לימודי – לימודי קונדיטוריה ולימודי בישול. הלימודים בשני המסלולים נמשכים בין שמונה לעשרה חודשים ומשולבים עם הרצאות פרונטליות, תרגולים מעשיים והתנסות מעשית במסעדות ובבתי מלון. בית הספר מאפשר הסמכה לתעודת סיווג מקצועי 1 של משרד התמ"ת.

עלויות הקורס

טווח מחירי הקורס נע החל מ-4,500 ש"ח ועד 22,000 ש"ח ויותר, המחיר תלוי כמובן בהיקף הקורס הנבחר וברמה המקצועית של המוסד הלימודי. ברוב הקורסים המחיר כולל את הציוד הנדרש להכנת המאפים והמטעמים.

תעודות והסמכות בסיום הקורס

בתום קורס קונדיטוריה ניתנת תעודת גמר של מוסד הלימוד והסמכה למעשה של המשתתף כ"קונדיטור", נוסף לכך, חשוב לציין כי ישנם בתי ספר העובדים בשיתוף בתי ספר בחו"ל ובהם ניתנת גם תעודה בינלאומית של המוסד המדובר. לאחר ההסמכה ניתן להשתלב בעבודה במלונאות, בתי קפה, קייטרינג, קונדיטוריות, תעשיית המזון או כמובן לעסוק בתחום בצורה עצמאית.

Valig XHTML 1.0