קורסים בישראל
 
 

מה זה קורס אונליין

 
 

בזכות ההתקדמות הטכנולוגית המואצת ובעקבות משבר הקורונה, רבים ממוסדות הלימוד ברחבי העולם עברו ללמידה מקוונת ומציעים מגוון קורסים אונליין. מלימודי תעודה, דרך לימודים אקדמאיים ועד לימודי שפה ולימודים מקצועיים שונים, לימודים ברשת הפכו לאחד מהאמצעים היעילים הנוחים ביותר. מה צריך לדעת על  קורס אונליין? אתם מוזמנים לקרוא כעת.

מה זה קורס אונליין?

קורס מקוון הוא קורס אשר נלמד דרך האינטרנט, מהבית, מהמחשב האישי. קורס אונליין מאפשר שני סוגי התקשרות, סינכרונית ו-א-סינכרונית.

תקשורת סינכרונית היא כאשר המורה והתלמיד מתחברים אונליין והקורס מועבר בזמן אמת. תקשורת א-סינכרונית היא התקשרות בזמנו האישי של כל תלמיד, כאשר חומרי הלמידה, השיעורים והתרגולים מוקלטים מראש והוא יכול לגשת אליהם בזמנו החופשי.

השינוי שגרמה תקופת הקורונה להתפתחות קורסים אונליין

מגפת הקורונה אילצה מוסדות השכלה ובתי ספר רבים לעבור ללמידה מרחוק ואף לבצע כך את המבחנים.

עד פרוץ מגפת הקורונה למידה מקוונת כמעט ולא הייתה נפוצה במוסדות חינוך שונים ואם היא הייתה קיימת היא היוותה רק כלי תומך למתכונת הלימודים הרגילה. עם הצורך להיערך במהירות למצב החדש, נעשה מעבר כפוי ללמידה מרחוק במטרה לשמור על רמת הלימודים ולפספס כמה שפחות חומר לימודי. 

ככל שטכניקת הלימודים החדשה הלכה והשתרשה, כך תפס הקורס המקוון את מקומו, התלמידים והמרצים גילו את יתרונותיו, וכיום אין כמעט מוסד לימודי שאינו מציע קורסים אונליין.

האם יש קורסים אונליין עם תעודה?

קורס אונליין עם תעודה הוא מסלול לימודים מבוקש ודרך מהירה לרכוש מקצוע ולפתח קריירה. ניתן ללמוד קורסים אונליין עם תעודה במספר רב של תחומים, למשל: הייטק, שוק ההון, מחשבים, ניהול, כלכלה, עיצוב, עסקים ועוד.

מה היתרונות והחסרונות בקורסים אונליין?

אחד היתרונות הבולטים של קורס אונליין זו כמובן הגמישות. קורסים מקוונים יכולים להיעשות מכל מקום והם מבטלים את הצורך בנוכחות פיזית בכיתה.

קורסים אונליין גם לרוב זולים משמעותית מקורסים פיזיים כי אין את עלויות המקום. היתרונות הללו הופכים את הקורסים המקוונים לנגישים הרבה יותר למי שעד כה לא יכול היה להרשות לעצמו ללמוד במתכונת המסורתית.

ומה החסרונות? קורסים מקוונים אינם מתאימים לכל אחד, כי אחד האתגרים הגדולים בנטילת קורס מקוון הוא שמירה על משמעת עצמית ומוטיבציה. כמעט ואין בדיקת נוכחות, המורה לא מעיר על הפרעות ומי שזקוק לכל אלו, יתקשה להתמיד בקורס מקוון

למידה מקוונת היא גם היעדר תקשורת בין אישית, תלויה באיכות האינטרנט ומוגבלת לקורסים שאינם דורשים התנסות מעשית שוטפת.

מה חשוב לבדוק כשבוחרים קורס אונליין?

לפני שעומדים להירשם לקורס אונליין כזה או אחר, יש לבדוק מספר דברים: מה סוג ההסמכה שמקבלים בסיום הקורס, מהם תכני הקורס, מה היקף הלימודים, באילו שעות מתקיים הקורס, כמה מפגשים בשבוע, מהן אפשרויות התקשורת עם המרצה, אילו תרגולים ניתנים, מה כמות המשתתפים וכמובן, מחיר הקורס.

Valig XHTML 1.0