קורסים בישראל
 
 

קורס פוטושופ

 
 

קורס פוטושופ הוא אחד הקורסים הגראפיים היחידים שהפך להיות קורס פופולארי גם בקרב הקהל הרחב, ונדמה שאין עדות טובה מכך להצלחתה של התוכנה מבית אדובי. אך בניגוד למה שניתן היה לחשוב, פוטושופ אינה תוכנה "קלילה" ובסיסית אלא אחת התוכנות האיכותיות והמתקדמות ביותר בתחום הגרפיקה ואולי התוכנה החשובה ביותר למי שמתמחה בתחומים כמו עיצוב בכלל וכמובן עיצוב גרפי בפרט. זאת ועוד, פוטושופ חשובה גם לבעלי מקצוע נוספים, כמו מעצבי אתרים והיא אף נלמדת, גם אם באופן בסיסי בלבד, במסגרת הכשרות כמו קורס בניית אתרים.

במאמר זה ננסה לספק לכם את כל המידע החשוב שיבהיר מהי תוכנת פוטושופ, מה צריך לכלול קורס פוטושופ טוב, היכן ניתן ללמוד קורס פוטושופ ולסיום נספק לכם מספר טיפים שעשויים לסייע לכם לבחור קורס פוטושופ טוב.

תוכנת פוטושופ היא תוכנה לעיבוד תמונות ודימויים גראפיים והיא מאפשרת לבצע בהם כמעט כל סוג של מניפולציות -

שילוב של שכבות שונות, פילטרים וכלי ציור שונים, שינוי פונטים ו"טיפול" בהם, שימוש באפקטים, שיפוץ תמונות,תיקוני צבע ובחירת צבעים, ריטוש, ייבוא ממקורות שונים ושילובים של מספר תמונות ועוד אפשרויות רבות ומגוונות.

מאחר ופוטושופ היא תוכנה בסיסית לכל העוסק בתחומי הגרפיקה, מוסדות רבים מלמדים פוטושופ במסגרת לימודי גרפיקה כלליים ולא כקורס המוצע בפני עצמו. עם זאת, פוטושופ היא תוכנה רלבנטית גם לחלקים לא מבוטלים מן הקהל הרחב, המעוניינים לעבוד בתוכנה זו לצרכים שונים ואין להם צורך בלימודי גרפיקה כוללים. משום כך בסקירת מוסדות הלימוד נשתדל להעדיף מוסדות המאפשרים ללמוד קורס פוטושופ כקורס העומד בפני עצמו, אך נספק גם מעט עדכון לגבי מוסדות שמציעים לימודי תוכנות גראפיות נוספות על הפוטושופ.

מהו קורס פוטושופ איכותי

 • קורס פוטושופ טוב הוא קורס הסוקר את כל תכונותיה העיקריות של התוכנה ומלמד אתכם להשתמש בהן כהלכה במגוון של נסיבות.
 • בדקו מיהם המורים המלמדים את הקורס. פעמים רבות המורים הם מעצבים גראפיים וחיפוש קצר באינטרנט יכול לאפשר לכם לראות עבודות שעשו בעצמם. בדקו האם אתם אוהבים את סגנונם ותפיסתם העיצובית.
 • קורס טוב הוא קורס שייתן לכם גם מקדמה תעסוקתית כגון יצירת תיק עבודות במידה ואתם מעוניינים לעסוק בתחום. בדקו האם חלק מהקורס מוקדש ליצירת תיק עבודות.
 • מומלץ לבדוק את מסלולי הלימוד השונים והאם הם עולים בקנה אחד עם סדר יומכם.
 • בכדי להפיק את המרב מן הקורס, חשוב שכיתות הלימוד לא תהיינה עמוסות מדי. בררו כמה תלמידים משתתפים בקורס בכדי לוודא שלמדריך יהיה די פנאי לענות ולסייע לכם כאשר תזדקקו לכך/
 • בדקו האם מוסד הלימודים מסוגל להעמיד לרשותכם מחשבים לצורך תרגול נוסף מעבר לשעות השיעור. מיומנות שימוש בתוכנה היא מיומנות הנרכשת תוך כדי תרגול וחשוב שתקדישו לכך זמן רב ככל שתוכלו מעבר לשעות ההוראה הפרונטאליות.

מוסדות לימוד בהם ניתן ללמוד קורס פוטושופ

 • מכון קוים מכון לעיצוב ואדריכלות – המכון שלו סניפים בחיפה, ראשון לציון ורעננה, מציע קורס פוטושופ בן 70 שעות אקדמיות הנפרשות על פני 14 מפגשים של 5 שעות. בוגרי הקורס מקבלים תעודת גמר של המכון והמכללה למינהל.
 • מנטור – מציעה שלושה סוגים של קורסי פוטושופ – קורס פוטושופ לגרפיקאים, קורס פוטושופ למתקדמים וקורס פוטושופ לצלמים. קורס פוטושופ לגרפיקאים, בניגוד לשמו, אינו מיועד רק לגרפיקאים אלא לכל מי שהוא בעל ידע בסיסי במחשב ואנגלית בסיסית. הקורס כולל 12 מפגשים בני 3.5 שעות, בתדירות של פעמיים בשבוע. קורס פוטושופ למתקדמים מיועד לבעלי רקע קודם בתוכנה המעוניינים להרחיב את יכולותיהם והוא נמשך כחודשיים. קורס פוטושופ לצלמים, מיועד לצלמים המעוניינים להרחיב את יכולות עיבוד התמונות שהם מצלמים. הקורס מתקיים בתל אביב והוא כולל 9 מפגשים בני 3.5 שעות.
 • חשיפה – האוניבסיטה הפתוחה – מציע סדנאות פוטושופ יחד עם מספר תוכנות גראפיות נפוצות אחרות כמו אילוסטרייטור, אינדיזיין והבאה לדפוס. סדנת הפוטושופ נמשכת 39 שעות לימוד וסך כל הלימודים הוא 99 שעות. בנוסף ניתן ללמוד פוטושופ בדגשים שונים במסגרת המסלולים המורחבים של בית הספר.
 • המרכז להשתלמויות רופין – מציע קורס פוטושופ במסגרת לימודי עיצוב גרפי. הלימודים הם בהיקף של 224 שעות אקדמיות הנפרשות על פני שני סמסטרים, שבכל אחד מהם 14 מפגשים.
 • תפנית – מרכז ללימודי עיצוב גרפי ומחשבים – במכללת תפנית, שלה סניפים בראשון לציון וחולון, נערך קורס ביצוע גרפי ממוחשב הכולל לימוד של שתי תוכנות גראפיות נפוצות – פריהנד ופוטושופ. משך הקורס 112 שעות אקדמיות ובהן סדנאות.
 • המרכז ללימודי עיצוב גרפי בשיטת אחד על אחד – המרכז המלמד בתל אביב ורחובות מציע קורסים פרטיים בפוטושופ, הפתוחים גם לחסרי כל ידע במחשבים. המרכז מציע לתלמידים שיעור ניסיון חינם לצורך התרשמות.
 • מכללת בניין דיור – מציעה קורס פוטושופ בן 30 שעות לימוד המתחלקים ל-10 מפגשים. הקורס נערך ברמת גן.
 • מכללת פא"י – שלה סניפים בתל אביב וראשון לציון מציע קורס פוטושופ בשני מסלולים – לימוד קבוצתי שנמשך 56 שעות או לימוד אישי שנמשך 36 שעות. ניתן ללמוד במסלול של לימודי ערב, לימודי בוקר או לימודי יום ו'. הלימוד האישי ניתן לתיאום על פי נוחותו של התלמיד. מחירו של הקורס הקבוצתי 2,700 ₪ ומחירו של הקורס האישי 3,500 ₪.

לימודי פוטושופ בחו"ל

מאחר ופוטושופ הינה תוכנה אחת מתוך שלל תוכנות גראפיות, והעובדה שאיכות הלימודים בחלק מן המוסדות בארץ היא טובה ואף אינה נופלת לעיתים מן הלימודים בחו"ל, אין טעם רב לנסוע במיוחד לחו"ל במטרה ללמוד פוטושופ ואין בכך גם היגיון כלכלי. האפשרות ההגיונית יותר היא ללמוד בחו"ל לימודי גרפיקה מלאים ולא פוטושופ בלבד, שיכולים לאפשר לתלמיד להיחשף לעושר של אפשרויות גראפיות ולפתוח לו פתח לעבודה עתידית בחו"ל.

למי שמעוניין בלימודי עיצוב גרפי בחו"ל, מוצעות אפשרויות רבות. אפשרות אחת לדוגמא היא קוונטום קולג' (Qantm) שהוא מוסד לימוד אוסטרלי לו סניפים בערים מרכזיות באוסטרליה בנוסף ללונדון, מינכן, וינה, אמסטרדם וסינגפור. קיימים מוסדות רבים נוספים, כמו The New England Institute of Art במסצ'וסטס, San Jose State University בקליפורניה ועוד מוסדות רבים נוספים.

תעודות והסמכה

קורס פוטושופ אינו מקנה ללומד הסמכה מטעם גוף מפקח חיצוני כלשהו, אלא תעודת גמר של מוסד הלימוד. העיקר בקורס הוא רכישת המיומנות בשימוש בתוכנה, ועניין זה נבחן כאשר התלמיד מחפש עבודה בתחום ומגיע למקום עבודה בתחום. אינדיקציה נוספת לשליטתו של התלמיד בתחום היא תיק העבודות שלו וכדאי, במהלך הקורס, להתחיל ולבנות תיק עבודות מרשים ככל האפשר.

Valig XHTML 1.0