קורסים בישראל
 
 

קורס שיאצו

 
 

מהו שיאצו?

טכניקת טיפול במגע שמקורה ביפן, המתבססת על עקרונות הרפואה הסינית בשילוב גוף ונפש ומשמעותה "לחץ אצבע". השיטה המרתקת הזו היא חלק מהרפואה האלטרנטיבית, אשר משלימה את הרפואה המערבית, הקונבנציונאלית והפכה עם השנים למוכרת ואף פופולארית מאוד. הטיפול והאבחון בשיאצו מבוססים על תיאוריית המרידיאנים (ערוצי אנרגיה הפזורים בגוף) והטיפול נעשה במגע באמצעות כפות הידיים, האגודלים, האמות, הברכיים וכאשר המטופל שוכב בבגדים נוחים.

לפי הרפואה הסינית, חוסר איזון בגוף מביא לחסימה אנרגטית באיבר או בערוץ אנרגיה מסוים ובשל כך נוטים לחלות ולהרגיש לא טוב. השיאצו מרפא בעיות איזון כמו נדודי שינה, כאבי ראש וסחרחורות, בעיות עיכול ובעיות אורתופדיות ונפשיות.

קורס שיאצו מיועד לאלו המעוניינים להפוך למטפלים, אלו שאוהבים לטפל ולעזור. הקורס מתאים לחסרי ניסיון בתחום, המעוניינים להרחיב אופקים וללמוד את התחום כתחביב או כמקצוע. במהלך הקורס נרכשים כלים ושיטות עבודה במגע, בינהם איבחון ותשאול של המטופל, המרידיאנים בגוף ונקודות לחיצה, מניפולציות ומתיחות בגוף, חיבור גוף ונפש. קורס שיאצו כולל בתוכו תחומי עניין רבים ומשלב לימודים בתחום המדעים, אנטומיה, פיזיולוגיה מערבית, אבחון המטופל וזיהוי סימפטומים ותקשורת בין אישית. תנאי הקבלה לקורס משתנים ממוסד למוסד, אך לרוב נדרשים ראיון אישי ותעודת בגרות.

הלימודים בבתי הספר לרפואה משלימה כוללים לימודים עיוניים ומעשיים והתנסות מעשית (סטאז'). בבחירת מוסד לימודים יש לבחון מספר קריטריונים בינהם משך זמן הלימודים, המסלולים המוצעים, שעות הלימוד ואפשרויות הסטאז', אילו אפשרויות תעסוקה יש לאחר סיום הקורס ועוד. המסלול הקצר ביותר אורך שנה ויכול להימשך כם עד שנה שלישת ורביעית.

מוסדות בהם ניתן ללמוד קורס שיאצו

מגע בית הספר להכשרת מטפלי שיאצו

בית הספר הוקם בשנת1990 על ידי יורי סלע, פסיכולוג קליני מורה לשיאצו ורפואה סינית, בשיתוף עם London College of Shiatsu.

תעודת מטפל מוסמך ניתנת לאחר שתי שנות לימוד ותעודת מטפל בכיר לאחר שלוש שנים. הלימודים מתקיימים במתכונת שבועית, במסלול בוקר או ערב פעמיים בשבוע, נוסף לשיעורי תרגול ותנועה או לרכז את לימודי השיאצו ביום לימודים אחד ארוך. שנה שלישית היא הסטאז', בדגש קליני ומוצעת גם לבוגרים שהוסמכו בבתי ספר אחרים.בסיום שנה זו ניתנת תעודת "מטפל שיאצו בכיר". ניתן להמשיך גם לשנה רביעית לשם העמקת החומר, ליווי והדרכה נוספים.

מירב

תכניות הלימודים בבית ספר מוכתבת ומבוקרת על ידי האוניברסיטה הפתוחה ו"מכבי טבעי" ועומדות בסטנדרטים בינלאומיים מבחינת הרמה האקדמית. בבית הספר מלווים מורים מקצועיים, בתהליך ההכשרה המקצועית ובאימוץ של דרך חיים מתאימה. לבית הספר סניפים ברחבי הארץ. אורך המסלול

כ-1,050 שעות, ונמשך כ- 3 שנים. יש לציין כי לימודים של 4 שנים מזכים בנקודות אקדמיות.

מכללת תילתן

במכללה אווירה משפחתית ויחס אישי שבה כל תלמיד מקבל ייעוץ ועזרה לשם השגת יעדיו.

משך הלימודים הוא שנתיים, כאשר בכלל שנה ישנם 28 מפגשים וכל מפגש אורך כ- 4 שעות.

Medi Win ביה"ס לרפואה משלימה בווינגייט

משך הקורס 280 שעות בלבד, אשר שסיומן תינתן תעודת "מטפל שיאצו". מחיר הקורס8,257 ₪ בנוסף לדמי הרשמה של 430 ₪.

מכללת רידמן

תוכניות הלימוד בבית ספר לתרפיות המגע שבמכללת רידמן רחבות היקף וכוללות טכניקות ממזרח וממערב, תוך דגש על התפתחותם האישית של הסטודנטים כמטפלים. עמידה בסטנדרטים בינלאומיים. שיטת הלימוד כוללת שילוב של התנסויות רבות ופיתוח האינטואיציה נוסף לידע התיאורטי שנרכש.

מדיסין קולג

מדיסין קולג' היא מכללה לרפואה משלימה מבית המכללה למנהל. לימודי שהיאצו מקנים נקודות זכות ללימודי נטורופתיה במכללה. שני מפגשים בשבוע, ללימודי מדעים וללימודי שיאצו. היקף שנת הלימודים הראשונה 373 שעות לימוד, כמו גם השנייה (746 שעות לימוד בסך הכל). לבוגרים תינתן תעודת מטפל בשיאצו, מטעם בית הספר לרפואה משלימה של המכללה למינהל.

סמינר הקיבוצים

קורס הכשרת מטפלים בשיאצו כולל סטאז' קליני במרפאות של "כללית רפואה משלימה" ועבודה מעשית במרפאות המכללה. שילוב עבודה קלינית במרפאות של המכללה מהשנת הלימודים השנייה.

בשנת הלימודים הראשונה 570 שעות לימוד בתכנית דו-שנתית ובין 2-3 מפגשים בשבוע.

בוגרי הקורס יהנו מעדיפות בקבלת עבודה במרפאות של כללית מושלם.

עלויות הקורס

מחירו של קורס שיאצו לקבלת תעודת מטפל מוסמך נע בסביבות ה- 5,000 ש"ח , בהתאם למוסד הלימודים, המסלול שנבחר ומספר שעות הלימוד במסלול. ניתן למצוא קורסים קצרים המועברים על ידי מטפלי שיאצו עצמאיים.

תעודות והסמכות בסיום קורס שיאצו

ישנם שלושה מסלולים אשר נהוגים ברוב המוסדות ללימודי שיאצו ומאפשרים לבוגר לטפס שלב אחר שלב ממטפל מוסמך, לבכיר ועד למטפל מומחה. אורכו של כל מסלול הוא שנה ומותנה בסיום השלב הקודם.

בתום לימודי שיאצו אפשר לעבוד כמטפלים עצמאיים או ניתן להשתלב במגוון תחומים כמו מכוני ספא, בקליניקות פרטיות, בתי חולים וקופות חולים, מועדוני ספורט שונים ומרפאות פרטיות.

מידע נוסף:

קורס קואצ'ינג

Valig XHTML 1.0