קורסים בישראל
 
 

קורס בישול

 
 

קורס בישול מאפשר להתמקצע בתחום הקולינרי ונלמדים בו תכנים מקיפים ומגוונים, החל מהיכרות עם חומרי גלם וכלה בתכנון תפריט. קורס בישול מתחלק לחמש דרגות, כאשר הדרגה הראשונה מקנה את התואר טבח והדרגה החמישית מקנה את התואר שף. הקורס מיועד לכל מי שאוהב את התחום ואינו דורש ידע קודם. עם זאת, המעבר מרמה לרמה מותנה בסיום הרמה הקודמת וברכישת ניסיון מקצועי. קורס בישול טוב יאפשר התמקצעות בתחום הקולינרי, על ידי הקניית כל המיומנויות הנדרשות לכך.

מוסדות בהם ניתן ללמוד קורס בישול

מכללת הדסה ירושלים

בבית הספר למלונאות של המכללה, הפועל בשיתוף עם משרד התמ"ת (משרד התעשיה, המסחר והתעסוקה), קיימים שני מסלולי לימודי – לימודי קונדיטוריה ולימודי בישול. הלימודים בשני המסלולים נמשכים בין שמונה לעשרה חודשים ומשולבים עם הרצאות פרונטליות, תרגולים מעשיים והתנסות מעשית במסעדות ובבתי מלון. בית הספר מאפשר הסמכה לתעודת סיווג מקצועי 1 של משרד התמ"ת.

תדמור

בבית הספר המרכזי למלונאות הממוקם בהרצליה מוצעת מגמת בישול וקונדיטוריה הכוללת, בין היתר, קורס אמנות הבישול ובישול למסעדות. הלימודים נמשכים בין חצי שנה לשנה וכוללים התמחות במסעדות ובבתי מלון. כמו כן, בית הספר מציע קורס טבחות סוג 1, המאפשר הסמכה המוכרת על ידי משרד התמ"ת אך מיועד רק למופנים על ידי שירות התעסוקה.

מכללת הולידיי אין

המכללה, שלה סניפים בטבריה, תל אביב ואשקלון, מציעה שלל קורסים בתחומי הבישול הכוללים, בין היתר, קורס אמנות הבישול, קורס בישול למסעדות והסמכה לכל רמות הבישול. הקורסים נמשכים בין ארבעה חודשים לשנה ומשלבים לימודים עיוניים, מעשיים וסטאז'.

טעמים

בבית הספר לבישול הממוקם בירושלים מציעים מגוון נרחב של קורסים לבישול, הכוללים קורס יסודות הבישול, קורס אמנות הבישול והקונדיטוריה וקורס טבחים. בקורסים, הנמשכים בין שלושה חודשים לבין שישה חודשים, נלמדים תכני הלימוד באופן תרגול מעשי ובסוף כל שיעור מתקיימת ארוחה הכוללת את המאכלים שנלמדו. כמו כן, בבית הספר מוצעות סדנאות בישול קצרות וחד-פעמיות.

דן גורמה

מרכז ההדרכה וההכשרה מקצועית שייך לרשת מלונות דן ומפוקח על ידי משרד התמ"ת. במרכז מתקיימים שלל קורסים בתחום הבישול והקונדיטוריה הכוללים, בין היתר, בישול למסעדות, אמנות הבישול, בישול אתני ובישול מתמחה. הלימודים נמשכים בין שלושה לעשרה חודשים ומועברים על ידי תרגול מעשי והתמחות. בנוסף לכך, המרכז מציע השתלמויות קצרות במגוון נושאים.

לגעת באוכל

המרכז הארצי לאמנויות הבישול, האפייה והאירוחהממוקם בסניפים ברעננה ובראשון לציון, מציע מגוון קורסים בתחום הבישול והקונדיטוריה, הכוללים קורס יסודות הבישול וקורס יסודות הקונדיטוריה. הלימודים נמשכים כארבעה חודשים ונלמדים על ידי שילוב בין לימוד עיוני לבין אימון מעשי. כמו כן, המרכז מציע סדנאות בישול במגוון התמחויות.

עושים בישול

המרכז הקולינרי למקצועות הבישול והאפייה הממוקם בהרצליה מציע מגוון רחב של קורסים בתחומי הבישול והקונדיטוריה הכוללים, בין היתר, קורס בישול מקצועי וקורס סודות המטבח. הלימודים נמשכים בין ארבעה לחמישה חודשים והלימוד מתבצע במסגרת קבוצות קטנות על ידי לימוד עיוני ומעשי.

בישולים

בבית הספר הגבוה לקולינאריה, הממוקם בתל אביב, בו ניתן ללמוד לימודי קונדיטוריה ובישול. במסגרת מגמת בישול קורס בישול עילי מקצועי ולימודי המשך במסלול בישול. הלימודים נמשכים כחצי שנה עד שנה ומועברים באופן תיאורטי ומעשי. כמו כן, בבית הספר מוצעות סדנאות אומן בהנחיית שפים מובילים מהארץ ומהעולם, אשר מאפשרות לתלמידים ללמוד טכניקות בישול מגוונות.

לימודי בישול בחו"ל

ישנם מוסדות רבים באירופה ובארצות הברית המציעים לימודי בישול לתעודה. ביניהם ניתן למצוא את בית הספר Le Cordon Bleu בצרפת ואת The Colinary Institute of America בניו יורק.

עלויות של קורס בישול

מאחר וניתן ללמוד בישול רק במכללות או בבתי ספר פרטיים שכר הלימוד הוא גבוה יחסית לשכר לימוד אוניברסיטאי. עלותם של מרבית הקורסים השנתיים עומדת על כ- 24,000-20,000 ₪, בעוד עלותם של הקורסים הקצרים יותר עומדת על כ-10,000-3,000 ₪. בנוסף לכך, יש לקחת בחשבון שציוד מטבח ובגדים מקצועיים הינם הכרחיים ללימודים ועלותם גבוהה. רוב המסלולים השנתיים מוכרים לצורך הפיקדון לחיילים משוחררים, בעוד הקורסים החודשיים אינם מוכרים לרוב.

תעודות והסמכות המתקבלות לאחר קורס בישול

כל המכללות ובתי הספר הפרטיים המציעים קורס בישול מעניקים תעודה בסוף הלימודים. עם זאת, רק משרד התמ"ת מאפשר הסמכה וסיווג מקצועיים ועל כן המעונינים לעסוק במקצוע הבישול והטבחות מחויבים לעבור את בחינות המשרד.

Valig XHTML 1.0