קורסים בישראל
 
 

קורס עזרה ראשונה

 
 

קורס עזרה ראשונה מקנה ידע בסיסי, תיאורטי ומעשי, על מנת להגיש עזרה ראשונה, עד להגעת גורם רפואי מוסמך כגון רופא פרמדיק.

חשיבות הקורס הינה רבה שכן מגיש עזרה ראשונה שמספק טיפול רפואי מהיר יכול לעשות את ההבדל בין חיים ולמוות. מסיבה זו, הקורס מיועד לכלל האוכלוסייה, נוסף הקורס עונה על דרישותיהם של משרדי הממשלה השונים כחלק מרכישת מקצוע (כגון סגל מקצועי, מדריכים, מאמנים בתחום הספורט, מורים ואחרים).

ניתן למצוא קורסי עזרה ראשונה בכל הרמות, מהרמה הבסיסית ביותר (קורסים קצרים) ועד לרמה גבוהה ומקיפה יותר. משך קורס עזרה ראשונה נע בין 4 שעות לימוד ל- 44 שעות ו- 56 שעות לימוד, שכוללים תכנים רבים יותר.

ההמלצה היא לעבור את הקורסים הנרחבים יותר, שכן ידע בתחום זה מהווה כוח גדול בהצלת חיים.

הקורסים ניתנים לקבוצות וליחידים בהדרכות פרונטאליות, אך יש גם קורסים הניתנים באינטרנט.

כחלק מתוכנית הלימודים ישנם מערכי שיעור עיוניים ומעשיים, המשלבים לימוד תיאורטי ותרגול. בבחירת קורס עזרה ראשונה חשוב להתאים את הצורך בקורס. לוודא שמספר שעות הלימוד אכן תואם ללימוד בפועל. חשוב לתרגל כמה שיותר בקורס.

ישנם קורסים בסיסיים, הכוללים תכנים מועטים יחסית ומועברים במספר מפגשים בודדים, בני 4 - 8 שעות סך הכול. קורסים קצרים אילו מספקים רמת ידע בסיסית לעזרה ראשונה ומיועדים לאילו שרוצים מידע ראשוני בתחום העזרה הראשונה.

קורס 44 הוא אחד הקורסים המוכרים יותר בקורסים המתקדמים. זהו קורס בהיקף של 44 שעות לימוד. קורס מקיף, הכולל את כול נושאי העזרה הראשונה מן היסוד, החל במבואות, החייאות וטיפול במצבי חירום שונים. קורס עזרה ראשונה ברמה זו מעניק מיומנות גבוהה בכל נושאי ההחייאה והעזרה הראשונה ולמעשה, מספק את כול הכלים למתן עזרה ראשונה עד להגעתו של גורם רפואי מוסמך כמו רופא או פרמדיק.

מוסדות בהם ניתן ללמוד קורס עזרה ראשונה:

 • אריאל - מרכז ההדרכה הארצי בעזרה ראשונה הוקם על ידי מומחים ברפואת חירום, המתמחים בהחייאה ובהגשת עזרה ראשונה. המרכז מציע קורס עזרה ראשונה והשתלמויות נוספות בתחום עזרה ראשונה ורפואת חירום בכל הארץ. המדריכים במרכז בעלי תעודת מדריך מקצועית מטעם בית הספר לרפואה צבאית ו/או בעלי הסמכה מקצועית אחרת. הקורסים מוצעים למוסדות, לחברות ואחרים, המעוניינים בקורס עזרה ראשונה.

 • אלישע הדרכות רפואה - הדרכות רפואה בתל אביב הינה חברה מהמובילות בתחום הרפואה הדחופה בישראל. " מתמחה בהעברת קורסים ורענונים בעזרה ראשונה והחייאה למגזר הציבורי, העסקי והפרטי בישראל. החברה מנהלת את פורום עזרה ראשונה באתר Ynet.

  לחברה שורת מדריכים מיומנים, מקצועיים ומוסמכים בעלי הכשרה רפואית ובהם: רופאים, פרמדיקים וחובשים אשר עברו הכשרה הדרכתית.

  החברה מציעה קורס עזרה ראשונה פרטי בביתו של הלקוח. קורס זה מיועד ליחידים ולקבוצות מצומצמות של מינימום 5 משתתפים. השיעורים מועברים בצורה אינטימית וממוקדת כך שהתרגול שמתבצע בקורס הוא מרבי.

 • פאמטקס- חברת פאמטקס בע"מ הינה החברה המובילה בישראל לשירותי רפואת חירום ובטיחות, ומשנת 2000 מספקת מגוון רב של שירותי בטיחות, הדרכה וניהול פרויקטים בתחום החירום וההצלה למאות לקוחות ברחבי הארץ ובחו"ל. החברה פועלת תחת אישורי משרד התמ"ת, משרד הבריאות, משרד החינוך וכל הגורמים הרלוונטיים הנוספים במדינת ישראל. הקורסים נערכים במרכז ההדרכה בראשון לציון.
 • מגן דוד אדום - קורס עזרה ראשונה בסיסי במד"א. מלבד קורסים שניתנים למתנדבי מד"א, מד"א מספקת גם הדרכות וקורסים לציבור הרחב. למסיימים בהצלחה את הקורס, תוענק תעודה הסמכה רשמית של מגן דוד אדום. יש לציין כי כל קורסי החייאה במד"א מוכרים על ידי ארגון הלב האמריקאי . AHA נוסף לכך, כל הקורסים במד"א מעל 44 שעות מוכרים גם לצורך גמול השתלמות. הקורס מתקיים בכל מקום לפי דרישת המזמין.
 • הדר - הדרכה ושירותים רפואיים בע"מ. החברה פועלת משנת 1987, והיא המובילה בארץ בתחום המכשור הרפואי. החברה מספקת מגוון רחב של קורסים והשלמות ולא נדרש מינימום של משתתפים. היצרניות הגדולות בעולם בתחום של חילוץ, ציוד החייאה ועזרה ראשונה, מיוצגות בלעדית על ידי חברה זו.
 • קורסי עזרה ראשונה מקוונים באינטרנט - בתוכנית זו משולבים כל הנושאים העיוניים של קורס עזרה ראשונה - כך שהסטודנט לומד בזמנו החופשי את התכנים העיוניים של הקורס. בתום קריאת החומר העיוני, נערך מפגש בין הסטודנט לבין מדריך עזרה ראשונה מקצועי לשם תרגול ובחינה של הנושאים העיוניים, אשר נלמדו בקורס.
 • מלבד לקורס עזרה ראשונה שמיועד לקהל הרחב, ניתן למצוא גם קורס עזרה ראשונה לתינוקות. מדובר בקורס ייעודי עבור הורים, שמרטפים וכל מי שמטפל בילדכם.

  מכיוון שנדרשת ערנות מרבית כאשר חיים עם תינוק בבית, האחריות היא רבה ויכולת התגובה צריכה להיות מיידית והולמת בכל סיטואציה. מטרת הקורס היא להעשיר את הידע ולחזק את המיומנויות בתחום, ובכך גם לחזק את בטחון המטפלים בתינוק במתן טיפול מיידי למקרי חירום.

  קורסים מסוג זה נערכים כמספר שעות (בממוצע 4 שעות) ומתקיימים בבית הלקוח. כחלק מתוכנית הלימוד נלמדים טיפול בכוויות ופציעות, הוצאת חפץ זר מדרכי הנשימה, טכניקות החייאה ועוד.

  עלויות הקורס:

  בהתאם לאורך הקורס והתכנים הנלמדים בהתאמה, כך משתנה עלות קורס עזרה ראשונה. ישנם קורסים הכוללים מפגש אחד או שניים, אחרים כוללים בין 5-6 מפגשים ויותר, בהתאם לרמת הקורס הנבחר. המחירים יכולים לנוע בין 250 ש"ח ל- 600 ש"ח לקורסים של עד 44 שעות. קורס פרטי אחד על אחד ניתן למצוא ב- 1,250 ש"ח.

  תעודות והסמכות בסיום קורס עזרה ראשונה:

  לבוגרי קורס עזרה ראשונה, אשר עברו את המבחנים, תוענק תעודת הסמכה להגשת עזרה ראשונה מטעם מוסד הלימוד בו למדו. יש לשים לב כי נדרש לרענן את תוקף התעודה כל שנתיים, וזאת עפ"י תקן משרד העבודה. ישנם קורסים המוכרים על ידי משרד החינוך לגמול השתלמות.

Valig XHTML 1.0