קורסים בישראל
 
 

קורס טכנאי מחשבים

 
 

קורס טכנאי מחשבים, או בשמו האחר קורס טכנאי PC, הוא אחד הקורסים הנפוצים ביותר בתחומי המחשבים. ככל שגדלה תפוצתם של המחשבים, ככל שעולה מספר הבתים בהם יש מחשב, וככל שעולה מספר הבתים בהם יש יותר ממחשב אחד, עולה נחיצותם של טכנאים שמטרתם לתת שירות למחשבים בחיינו.

עליית התחכום והיכולות של המחשבים ועליית התחומים בהם אנו משתמשים במחשבים, הגדילה כצפוי את מספר התחומים בהם יכולות להתרחש תקלות שונות. המחשב האישי מחובר היום לשלל אביזרים נלווים – סורקים, מדפסות, צורבים, כוננים חיצוניים, מערכות שמע, טלוויזיה, קונסולות משחק ועוד, והוא כולל מספר רב של תוכנות והתקנים נלווים, אשר יש להחליפן תדירות בגרסאות מתקדמות יותר. כל התסבוכת הזו מגדילה מאוד את הסיכוי לתקלות, ומשום שאנו כה תלויים במחשב, איננו מסוגלים לדמיין את חיינו בלעדיו ואנו מזעיקים באופן מיידי טכנאי מחשבים לעזרה.

משום שהמחשבים הם תחום הקשור לתחומים רבים אחרים, קיימים סוגים שונים של קורסי טכנאי מחשבים – קורס טכנאי מחשבים מתחיל, קורס טכנאי מחשבים בכיר או מתקדם, קורס טכנאי מחשבים ביתיים, קורס טכנאי מחשבים בדגש על רשתות תקשורת וקורס טכנאי מחשבים משרדיים, השם דגש על ציוד משרדי כמו מכונות צילום, פקסים, מדפסות וכדומה.

במאמר זה ננסה לספק לכם מידע מקיף על האפשרויות השונות העומדות בפני מי שמעוניין ללמוד קורס טכנאי מחשבים ושוקל להפוך את התחום המבוקש הזה למקצועו.

מהו קורס טכנאי מחשבים איכותי

קורס טכנאי מחשבים טוב הוא קורס מחשבים שצריך לעסוק במספר תחומים בסיסיים. ביניהם ניתן למנות:

 • הכרה בסיסית של המחשב, אופן פעולתו וחלקיו השונים – מעבד, לוח אם ועוד. הקורס אמור לכלול הסבר מפורט של אופן
 • סוגי זיכרון במחשב.
 • פעולתו של המחשב ותקלות אפשריות ואופן תיקונן.
 • מערכות הפעלה מסוגים שונים. רוב הקורסים עוסקים במערכות ההפעלה הנפוצות ביותר של מיקרוסופט – XP ו- VISTA. חשוב לשים דגש על ההבדלים בין מערכות ההפעלה השונות, אופן ההתקנה שלהן, תקלות אפשריות ודרכי פתרונן ועוד.
 • תחזוקה שוטפת של המחשב – גיבויים, התקנות אנטי וירוס, ניקיונות ואיחויים.
 • עבודה מעשית הכוללת שדרוגים של המחשב, פירוקו, הוספת כרטיסים שונים (כרטיסי רשת, מסך, כרטיסים גרפיים, כרטיסי קול וכדומה).
 • רשתות ואופן פעולתן. מאחר וחלק גדול מן המחשבים פועלים ומחוברים ברשתות חשוב להכיר את סוגי הרשתות השונים – רשתות קוויות, רשתות אלחוטיות וכדומה ולדעת להתמודד עם בעיות שונות בהן, הכל כמובן בהתאם למידת ההעמקה של הקורס בנושא. רקע זה גם יוכל לסייע לכם במידה ותחליטו ללמוד בהמשך קורס מנהלי רשתות למשל.
 • התמודדות, טיפול והתקנה של כל הציוד הנלווה למחשבים – צגים, מדפסות, סורקים, צורבים, כוננים חיצוניים ופקסים.

מוסדות בהם ניתן ללמוד קורס טכנאי מחשבים

 • מדיאטק – מכללה ללימודי הייטק באזור הצפון. למכללה סניפים בחיפה, כרמיאל, חדרה ונהריה. הקורסים של המכללה הם קורסים מוכרים על ידי מיקרוסופט והיא מציעה שני מסלולים עיקריים – קורס טכנאי מחשבים מומחה למערכות ביתיות או קורס טכנאי מחשבים מומחה למערכות עסקיות. ניתן גם להתמחות בשני התחומים כאחד. בוגרי הקורסים מקבלים תואר של "MCITP: Support Technician" שהוא תואר בעל הכרה בינלאומית. משך הקורס הוא 236 שעות לימוד ובנוסף נדרשים התלמידים ל – 150 שעות תרגול עצמי והכנה לקראת הבחינות. קורס טכנאי מחשבים הכולל התמחות ברשתות הוא קורס בן 363 שעות לימוד ו- 150 שעות תרגול נוסף.
 • מכללת אין ליין מציעה שני סוגים של קורס טכנאי מחשבים – קורס בדגש על מחשבים ביתיים ורשתות תקשורת וקורס בדגש על ציוד ומיכון משרדי. הלימודים מתקיימים במסלול ערב, הכולל שני מפגשים בשבוע ונמשכים שישה חודשים. סך כל שעות הלימוד הוא 200 שעות לימוד ו-40 שעות של התמחות מעשית.
 • המינהל הטכני - בית ספר לטכנאי שירות, מציע קורס תחזוקת מחשבים אישיים בשני סניפים בבית ברל (כפר סבא) או ראשון לציון. הקורס הוא בן 150 שעות לימוד והוא מתקיים במסלול ערב ובו שתי פגישות שבועיות, במסלול של ימי שישי בלבד, או במסלול פרטני ומואץ.
 • תפניטק – בית הספר למחשבים של האוניברסיטה הפתוחה מציע גם הוא קורס קורס טכנאי PC ורשתות תקשורת. הלימודים מכינים את התלמיד לבחינות ההסמכה של מיקרוסופט והעומדים בהן בהצלחה מקבלים תואר רשמי מטעם החברה. הקורס הוא בן שני חלקים – חלק ראשון בן 150 שעות להכשרת טכנאי PC וחלק שני בן 100 שעות המכשיר את התלמיד כטכנאי PC מתקדם ורשתות תקשורת.
 • מכללת ספיר, הנמצאת בנגבה המערבי, מציעה קורס טכנאי PC רשתות ותקשורת. הלימודים מכינים את התלמידים לבחינות ההסמכה של מיקרוסופט. משך הקורס כ-200 שעות ובוגריו מקבלים תעודת גמר מטעם המכללה. מי שעומד בבחינות ההסמכה של מיקרוסופט מקבל את התואר MCDST- טכנאי תמיכת מחשבים מוסמך מיקרוסופט.
 • גון ברייס הדרכה

  – מציעים קורס טכנאי מחשבים בסניפים בתל אביב ירושלים וחיפה. משך הקורס הוא 256 שעות ובוגרי הקורס מקבלים תעודה מטעם ג'ון ברייס ומטעם משרד התמ"ת.

 • המכללה למנהל – בית ספר למחשבים – מציעה קורס טכנאי מוסמך מיקרוסופט המקנה לבוגרי את התואר MCTS. משך הקורס הוא 200 שעות.
 • מכללת נס טכנולוגיות – מקיימת קורס טכנאי מחשבים בסניפיה בנתניה רחובות ובאר שבע. הקורס הוא בהקף של 140 שעות לימוד וכולל 28 מפגשים של 5 שעות כל אחד. הקורס מוגדר על ידי המכללה כשלב ראשון מומלץ למבקשים להשיג תעודות מתקדמות יותר לתארים כגון - , MCP, MCDST MCSE, MCITP, MCTS

מסלולי לימוד והקף הלימודים

מסלולי הלימוד משתנים בהתאם למוסדות השונים ולתעודות השונות שהם מעניקים. משך הלימודים עשוי לנוע בין 150 שעות לימוד ל – 350 שעות לימוד ואף מעט יותר.

תעודות והסמכה

קורס טכנאי מחשבים מקנה לתלמיד סוגים שונים של תעודות, בהתאם למוסדות הלימוד. ביניהן ניתן למנות תעודה מטעם משרד העבודה, תעודות שונות מטעם מיקרוסופט, תעודת A+ של הסמכת טכנאי מחשבים בעל הכרה בינלאומית ועוד. חשוב לכן להכיר את ההסמכות השונות ואת משמעותן. למבקשים להמשיך וללמוד לימודים מתקדמים יותר בתחום, מומלץ לבדוק איזה מבין התעודות השונות תהיינה היעילות ביותר מבחינתם.

Valig XHTML 1.0