קורסים בישראל
 
 

קורס צילום

 
 

קורס צילום פותח צוהר לעולם מרתק של אומנות וטכנולוגיה. תחום הצילום עבר תחיה מחודשת עם הופעתו של הצילום הדיגיטלי והאמצעים המתקדמים לעיבוד תמונות וכיום ניתן למצוא יותר ויותר קורסים לצילום ויותר צלמים מקצועיים המיומנים בצילום אומנותי אך גם בעיבוד גרפי ממוחשב, בצילום לאתרי אינטרנט ובצילום לתחום הפרסום והשיווק. אפשרויות העבודה כצלם כיום מגוונות הרבה יותר מבעבר ומי שאהב את תחום הצילום מאז ומתמיד, יכול בקלות לתפוס את מקומו בשוק ולהפוך את התחביב למקצוע.

ישנן רמות שונות של לימודי צילום, החל מקורסי צילום קצרים למתחילים ולמתקדמים וכלה במסלולים בני ארבע שנות לימוד, המספקים הכשרה מקיפה בתחומי הצילום והעיבוד הגרפי. צלמים מקצועיים יכולים למצוא קורסי המשך רבים, ובהם קורסים לעיבוד תמונה מתקדם, קורס עיצוב גרפי וסדנאות העשרה. מרבית הקורסים למתחילים אינם דורשים כל ידע מוקדם, פרט לאהבה לתחום,

הקורסים המתקדמים יותר מיועדים לצלמים מקצועיים או לחובבנים בעלי ניסיון רב. היצע בתי הספר בתחום הוא גבוה וישנם מוסדות ותיקים רבים בארץ המלמדים צילום מזה עשרות שנים. מי שמחפש קורס צילום טוב יוכל למצוא קורסים הכוללים מרצים מנוסים, העוסקים בתחומים השונים של עולם הצילום, ובתי ספר ותיקים ומנוסים, המעמידים לרשות תלמידיהם מעבדות לפיתוח ועיבוד תמונות ומקנים להם היכרות עם מגוון התחומים של עולם מרתק זה.

מוסדות בהם ניתן ללמוד קורס צילום:

קמרה אובסקורה

בית ספר ותיק בן למעלה מ-30 שנה ללימודי צילום וקולנוע, הממוקם בתל אביב. בין קורסי הצילום המוצעים בבית הספר ניתן למצוא מסלול לימודי צילום המתפרס על פני ארבע שנות לימוד, לצד קורסים בני 10-12 מפגשים בנושאים שונים - קורס צילום דיגיטאלי, קורס פוטושופ לצלמים, קורס צילום פילם, קורס צילום סטודיו וכן קורס צילום מורחב בן 24 מפגשים.

מסע אחר

המדרשה מציעה מסלול דו-שנתי ללימודי צילום, אשר בוגריו יכולים להמשיך לשנת התמחות נוספת וכן קורסים קצרים בני 10-12 מפגשים, הכוללים קורס צילום למתחילים, קורס צילום למתקדמים, קורסי פוטושופ לצלמים, התמחויות וקורסי שטח. כמו כן מציעה המדרשה סדנאות צילום בחו"ל בנות 6-10 ימים, במגוון יעדי צילום אטרקטיביים.

חשיפה

בית הספר לאומנויות התקשורת, הטלוויזיה והמולטימדיה של האוניברסיטה הפתוחה מציע, בין שלל הקורסים שלו, גם קורסי צילום רבים וביניהם קורס צילום סטילס בן 26 מפגשים וכן קורסי צילום תיעודי, צילום חברתי ועוד. מעבר לקורסים אלו פותח המוסד חלק מהקורסים של לימודי התקשורת לקהל הרחב וביניהם ניתן למצוא קורסים רבים המהווים קורסי המשך מעניינים לעוסקים בצילום.

מנטור

המכללה לצילום וגרפיקה ממוחשבת - המכללה מציעה קורס צילום שנתי בן 51 מפגשים, המוכר לצורך פיקדון לחיילים משוחררים וכן קורסי צילום נוספים בני 9-18 מפגשים ובהם קורס יסודות הצילום, קורס צילום מתקדם וקורס פוטושופ לצלמים.

מכללת שנקר

מכללת שנקר היא מכללה ותיקה בת למעלה מ-35 שנה לעיצוב, אומנות ואדריכלות. בין מגוון הקורסים הרחב שהיא מציעה ניתן למצוא גם קורס צילום מקצועי בן 400 שעות לימוד.

המרכז האקדמי לעיצוב ולחינוך ויצ"ו חיפה

מוסד ותיק נוסף בן למעלה מ-30 שנה, המציע לימודים לתואר ראשון במחלקה לצילום במסלול ארבע-שנתי וכן לימודי צילום במסלול דו-שנתי. בנוסף מציע המרכז קורס צילום דיגיטלי בן 20 מפגשים וקורס צילום חוויתי בן 14 מפגשים.

מכון אבני

מכון אבני הוא מוסד תל אביבי ותיק לאומנות ועיצוב, המציע מסלולי לימוד ארבע-שנתיים במגוון תחומי התקשורת והעיצוב ומציע, דרך היחידה ללימודי חוץ, גם קורסי צילום בני סמסטר אחד לציבור הרחב.

מנשר

בית ספר לאומנות במרכז תל אביב, המציע לימודי צילום לתואר ראשון במסלול ארבע-שנתי, המעניקים הכשרה מקיפה ביותר בכל תחומי הצילום, הצילום הדיגיטלי והעיבוד הגרפי.

לימודי צילום בחו"ל

ישנם בתי ספר רבים באירופה ובארצות הברית ללימודי צילום, המציעים, הן קורסי תעודה והן לימודים לתואר ראשון. ביניהם ניתן למצוא את אוניברסיטת AUI בלונדון או את ה-NYIP, בית הספר המפורסם לצילום בניו-יורק, בעל ותק של קרוב ל-100 שנה, המציע קורס צילום בסיסי, קורס צילום מתקדם וקורס צילום דיגיטלי.

עלויות של קורס צילום

עלותם של מרבית קורסי הצילום קצרים בני עשרה עד עשרים מפגשים עומדת על כ-1,000-5,000 ₪ ועלותם של המסלולים השנתיים עומדת על כ-10,000-18,000 ₪ לשנה. חשוב לקחת בחשבון, מעבר לעלות הקורס, את עלות רכישת הציוד - ציוד לצילום הוא ציוד מורכב ויקר, הדורש השקעה כספית לא מבוטלת ולכן חשוב לבדוק עם מוסד הלימודים איזה ציוד נדרש לצורך הקורס - מה מספק המוסד ומה על התלמיד לרכוש בעצמו. מרבית המסלולים השנתיים מוכרים לצורך פיקדון לחיילים משוחררים. הקורסים הקצרים יותר אינם מוכרים לרוב אולם יש לבחון כל מקרה לגופו.

תעודות והסמכות המתקבלות לאחר קורס צילום

ישנם מסלולי לימוד מעטים המציעים לימודי צילום לתואר ראשון אולם המעוניינים בכך יכולים לשלב את לימודי הצילום כהתמחות בלימודי תקשורת או אומנות. מרבית הקורסים הנמשכים מספר שנים, מעניקים דיפלומות מטעם בתי הספר שאינן מהוות תואר אקדמי ולכן חשוב לבחור בבית ספר מוכר וותיק. צילום הוא מקצוע אומנותי, הדורש ידע לצד כישרון וניסיון וההסמכה היא נדבך חשוב אך לא היחידי בתחום זה. עבודה בתחום במשרדי פרסום וחברות צילום דורשת הסמכה מוכרת ומומלץ להתייעץ עם כמה חברות כאלו בנוגע לקורס המתאים ביותר לדרישותיהן.

Valig XHTML 1.0