קורסים בישראל
 
 

קורס צניחה

 
 

קורס צניחה הוא אחת מחוויות האסטרים הקיצוניות והמהנות ביותר. קורס צניחה יכול לשמש הן לצורך רכישת תחביב מהנה ביותר, המאפשר לצנחן להצטרף לצניחות במסגרת מועדוני צניחה או להמשיך ולרכוש ניסיון ובסופו של דבר לעסוק בצניחה כמקצוע, לאחר שיעבור קורס מדריכי צניחה. חשוב להבחין, עם זאת, בין קורס צניחה בעזרת מצנח, לבין צניחה באמצעות מצנחי רחיפה, שהיא עיסוק שונה לחלוטין. מאמר זה יעסוק בקורס צניחה באמצעות מצנח בלבד.

לצורך הבנת המאפיינים השונים של קורס צניחה, יש להכיר מספר מושגים בסיסיים. ראשית, יש ליצור אבחנה בין צניחה חופשית (שהיא הצניחה המקובלת והפופולארית היום) לצניחה אוטומטית, בה נפתח המצנח באופן אוטומטי בגובה מסוים. בנוסף קיימים סגנונות צניחה נוספים ומושגים נוספים שכדאי להכיר:

צניחת טנדאם – צניחת הכרות בעזרת מדריך מלווה.

קורס צניחה AFF – הקורס הבסיסי והנפוץ ביותר. בוגרי קורסAFF יכולים להצטרף לקורסים מתקדמים יותר, כגון RELATIVE WORK, FREE FLY ו- FREE STYLE, המלמדים כיצד לבצע פעלולים ותרגילים שונים בזמן הצניחה.

מהו קורס צניחה איכותי

קורס צניחה טוב חייב לכלול מספר חלקים חשובים ואף הכרחיים:

 • טכניקות בסיסיות של צניחה.
 • כללי בטיחות.
 • התגברות על תקלות ובעיות לא צפויות.
 • טיפול ותחזוקה של ציוד, כמו קיפול מצנחים.
 • התמודדות עם זרמי אוויר ורוחות.
 • יצירת תקשורת עם צנחנים אחרים.
 • ביצוע תרגילים כגון סיבובים והיפוכים.
 • שליטה, בקרה ושינוי של מהירות הצניחה.

מלבד תוכנית הלימוד, צריך קורס צניחה טוב לכלול עוד מספר מרכיבים ומאפיינים חשובים:

 • מדריכים מנוסים שישרו ביטחון על הלומד ויפיגו את חרדותיו.
 • כיתות לימוד וציוד איכותי לצורך תרגול החלקים העיוניים והצניחות "על יבש".
 • כלי טיס אמינים ונוחים לצורך צניחה.
 • אווירה כיפית ונעימה, משום שקורס צניחה הוא קודם כל כיף טהור. בית ספר שאווירתו קודרת ומדריכיו חמוצי פנים עלול לקלקל לכם את כל ההנאה מהקורס.

מוסדות בהם ניתן ללמוד קורס צניחה

בישראל פועלים היום שני בתי ספר עיקריים בהם ניתן לעבור קורס צניחה.

 • סקייכיף – מועדון ובית ספר לצניחה חופשית, הפועל במנחת שדה תימן הסמוך לבאר שבע. החברה מציעה קורס בשיטת AFF, שפירושה "צניחה חופשית מואצת". הקורס כולל חלק עיוני וחלק מעשי. החלק העיוני נמשך כשמונה שעות ובדרך כלל מתבצע במהלך יום אחד. במהלכו לומד החניך את מושגי הצניחה, הוראות הבטיחות הדרושות והתיאוריה של הצניחה. כמו כן כולל השלב תרגול יבש. לאחר השלב העיוני מבצע החניך 7 צניחות בליווי מדריך, שכל צניחה מהווה שלב שיש לעבור בכדי להמשיך לשלב הבא. עלותו של הקורס היא 7900 ₪. המחיר כולל קורס תיאורטי, 7 צניחות, קורס קיפול מצנח וציוד מלא. הקורס מוכר לצרכי פיקדון.
 • פרדייב – מועדון צניחה הממוקם בחוף הבונים, דרומית לחיפה. קורס AFF במסגרת בית הספר כולל יומיים של השלב העיוני ולאחריהן 8 צניחות מודרכות. הקורס מוכר לצורכי פיקדון של חיילים משוחררים וניתן לשלבו עם קורס קיפול מצנחים, ללא תוספת מחיר. עלות הקורס כ- 8900 ₪.

לימודים בחו"ל

ניתן כמובן גם לעבור קורס צניחה במדינות רבות בחו"ל. בית הספר הגדול בעולם לצניחה, Skydive Arizona, ממוקם באריזונה שבארה"ב. עלות הקורס היא כ- 1800$. בית ספר גדול נוסף בשיקגו, Skydive Chicago, מאפשר להצטרף לקורס שיקנה לכם רישיון צניחה בינלאומי מסוג A בתוך שבוע, בקורס שעלותו 2600$.

המעוניינים לעבור קורס צניחה בחו"ל יוכלו להסתייע בקישור הבא המרכז אפשרויות של קורסי צניחה במקומות שונים בעולם.

עם זאת המלצתנו היא לעבור קורס צניחה בארץ. צניחה היא עיסוק הדורש הקפדה על כללי בטיחות, ולימוד בשפה זרה עלול להביא לכך שהלומד ישגה בהבנת כללי הבטיחות. מעבר לכך, קיומו של קורס צניחה תלוי גם בתנאים חיצוניים שונים כמו מזג אוויר. דחייה של שבוע במועד הקורס בארץ אינה בעייתית אך הארכה של שהות בחו"ל לשבוע עשויה להתברר כעסקה לא כדאית. בעולם אתרי צניחה מופלאים, אך קל הרבה יותר לצנוח בהם לאחר שרכשתם את הכשרתכם בארץ וצברתם ניסיון מסוים בצניחה.

מסלולי לימוד של קורס צניחה, תעודות והסמכה

כל קורסי הצניחה כוללים חלק עיוני וחלק מעשי. החלק המעשי כולל כ -7 -8 צניחות חופשיות בלוויית מדריך. המדריך מלווה את החניך באופן צמוד לכל אורך הצניחה החופשית, עד לשלב פתיחת המצנח, ולאחריה הוא מקבל הנחיות בקשר מן הקרקע. המדריך הצמוד מלמד בהדרגה את החניך לבצע תרגילים כמו היפוכים לאחור, תרגילי שליטה, הגברה והאטה של מהירות הנפילה וכדומה. בסוף הקורס מגיע התלמיד לרמה של ביצוע צניחת סולו מגובה 12,000 רגל. לאחר השלמת קורס צניחה מקבל החניך תעודת סיום קורס צניחה. המעוניינים לרכוש רישיון צניחה בינלאומי (הנקרא גם רישיון A), מטעם האיגוד הישראלי לצניחה חופשית או האיגוד האמריקני לצניחה חופשית, המאפשר לכם להצטרף לצניחות בכל מועדוני הצניחה בארץ ובעולם, צריכים להשלים 17 צניחות נוספות לאחר סיום הקורס ולעבור צניחת מבחן. צנחנים ותיקים שצברו 1000 צניחות יכולים להשתתף בקורס מדריכי צניחה.

מידע נוסף

קורס סאפ

Valig XHTML 1.0