קורסים בישראל
 
 

קורס צלילה

 
 

קורס צלילה נועד להקנות מיומנויות בסיסיות (כגון תנועה במים ותפעול הציוד) שיאפשרו לצוללן צלילה בטוחה, וזאת תוך לימוד הפעולות ועד ליישומן באופן אוטומטי. הלימודים הם שילוב של שיעורים עיוניים ומעשיים, הצלילות מנוהלות בצורה מדורגת ממים רדודים לעמוקים, בתהליך למידה של הדגמה וחיקוי במים וחזרה על התרגילים בתנאי צלילה שונים.

חשוב לזכור כי המטרה היא לא לקנות תעודת צלילה אלא להשיג רמת של צלילה טובה. חשוב לבדוק היטב מה כול קורס צלילה מעניק, ניתן למצוא קורסים קצרים וזולים יותר אך חשוב לבדוק את איכות ההדרכה, עד כמה נכנסים לפרטים, כמה צלילות מבצעים וכדומה. קורסים קצרים לעולם לא יוכלו להחליף קורס ארוך ומעמיק. כצוללנים חדשים חשוב לצבור את הידע והניסיון שנלמד בקורס, זאת בכדי למנוע מקרי של פאניקה ואובדן עשתונות מתחת למים. לשם כך יש לבדוק את תוכנית ההכשרה של כל הקורסים והאם שמים דגש בהקניית ידע מעמיק, מיומנות, ניסיון וציוד.

ישנם קורסים בכל הרמות, החל מקורס צלילה כוכב אחד ועד קורס למדריכים, אך במאמר זה נזכיר את שני קורסי הצלילה הראשונים, כוכב אחד וכוכב שתים. מלבד לקורסי הצלילה הללו ניתן למצוא במועדוני הצלילה גם קורסי התמחות כמו הצלה ומצבי חירום, קורסי צלילה טכנית.

קורס צלילה בסיסי נקרא "צולל מים פתוחים" (Open Water Course), ומוכר גם בשם קורס כוכב אחד. זהו הקורס הבסיסי שנמשך לרוב 5 ימים. הקורס מתאים לכל אדם בריא בגופו מגיל 12 ומעלה (משתתף עד גיל 18 חייב באישור ההורים). כל משתתף נדרש למלא הצהרת בריאות ולעבור מבחני שחייה (הישרדות במים). הקורס משלב תרגולים מעשיים לצד שעורים עיוניים ובמהלכו נלמדים יסודות הצלילה, כללי התנהגות בסביבה החדשה - המים, תכנון צלילה, החי והסובב הימי ועוד.

מוסדות בהם ניתן ללמוד קורס צלילה:

קבוצת הריף

ישנו מגוון רחב של קורסים והתמחויות בריף לאורך כול השנה, הקורסים מתקיימים ב- 3 סניפים: מרינה דיוורס בחוף אלמוג באילת, ריף הדולפינים באילת, במועדון הצלילה בתל אביב. קיים מינימום של 2 משתתפים ועד 6 משתתפים (לכל מדריך).

בגמר הקורס צולל מים פתוחים ולאחר שהושלמו כל המטלות של הקורס, יקבלו החניכים תעודת מים פתוחים של ssi (Scuba Schools International), תעודה בינלאומית המוכרת בעולם ומאפשרת לצלול עד לעומק של 18 מטר, בהתאם לתקנות רשות הצלילה.

בגמר הקורס מקבל כל חניך כרטיס חבר בקבוצת הריף, המקנה שורה הטבות במועדוני הקבוצה.

בגמר קורס צלילה מתקדם (צולל מתקדם / קורס שני כוכבים) תוענק לחניכים תעודת Advanced Adventurer של SSI. משתתפים שגילם נמוך מ - 15 יקבלו תעודת Junior Advanced Adventurer ויכולים לצלול במגבלות של צולל צעיר. הקורס נמשך לאורך יומיים.

5 ימי קורס, ישנם קורסים רק בסופי שבוע וישנם כאלה הפרושים לאורך שבוע אחד, כל מפגש נמשך בסביבות 5- 6 שעות. בוגרי הקורס יקבלו בתום הכשרתם תעודה בינלאומית של ארגון PADI / CMAS, ההתאחדות הישראלית לצלילה.

הקורס נועד ללמד ולהסביר את השפעות הסביבה התת-מימית על גוף האדם (הצולל), ללמד כללי התנהגות, ולהקנות הרגלי עבודה נכונים מתחת למים - כאלה שיאפשרו ביצוע צלילה מהנה ובטוחה.

מטרת הקורס שיפור יכולת הצלילה ויכולת ההתמודדות עם מצבי צלילה שונים, רכישת ידע נוסף, עיוני ומעשי, פיתוח יכולת חשיבה וקבלת החלטות בהתייחס לצלילה נתונה.

אקווה ספורט

המועדון קיים מעל 45 שנים. מלבד הסניף בחוף אלמוג באילת, לאקווה ספורט ישנם2 סניפים נוספים בטאבה/מצריים (בהילטון טאבה ומובנפיק טאבה). יש לציין כי הלינה היא באילת גם לאלו המשתתפים בקורס צלילה בטאבה.

קורל סי דייברס

מרכז הצלילה, בהנהלת יובל זיו, הוקם בשנת 1994. בוגרי הקורסים מקבלים הסמכה לתעודת ssi - ארגון הצלילה המוביל בארץ. המרכז מציע חבילות קורסים במחירים מגוונים, בהתאם לגודל החבילה, משתנה מחירה. ישנו קורס ראשוני, הנותן מעין הצצה לעולם הצלילה, נמשך יומיים וחצי.

קיים קורס צלילה הסבה מקמ"ר - הסבת תעודה של צולל חיל הים לתעודה אזרחית, קורס זה מיודע לאלו שסיימו קורס מים רדודים במסגרת הכשרתם הצבאית.

מרכז ימי מדוזה

הוקם בשנת 1999. במועדון הצלילה מתקיימים הדרכות וקורסי צלילה שונים. בסיום הקורס ניתנת לבוגרים תעודה בינלאומית "צולל מים פתוחים" מטעם ארגון IANTD ארגון הצלילה הטכנית הגדול בעולם. על חשבון המענק לחיילים משוחררים. נוסף לכך, המועדון מציע קורס צלילה לדתיים, עם הפרדה לפי מגדר, קורסים נפרדים לנשים ולגברים. כמו כן מציע קורס צלילה לנכים, קורס זה מועבר על ידי מדריך מארגון הצלילה HSA וזאת בשיתוף ובחסות מועדון הצלילה מדוזה.

לימודי קורס צלילה בחו"ל:

קורסי צלילה קצרים נמצאים במקומות רבים בעולם ולמעשה מאוד פופולאריים באתרי תיירות שונים הפזורים לאורך חופי הים. קורסים אלו יכולים להתפרש במשך יום אחד ועד שלושה וארבעה ימים. בסיומו של קורס צלילה מסוג זה, בהדרכתו של דייב מסטר לכל הפחות, מקבלים תעודה לצלילה של עד עומק של 12 מטר.

נוסף לכך, באמצעות חברת "פרויקטים בחו"ל" ניתן לעבור קורס צלילה בתאילנד בשילוב פעולות התנדבות בשיקום האלמוגים בתאילנד. שילב של רוח התנדבות, חוויות ולמידה מהנה בתאילנד הקסומה. ניתן להצטרף לפרויקט לתקופה של מינימום חודש ימים, בסיומה של התקופה, תוענק תעודת צלילה בינלאומית.

עלויות של קורס צלילה:

המחירים נעים בין 600 ₪ ל- 7,900 ₪, תלוי בסוג הקורס, רמתו ואורכו (ישנם קורסים של יום וחצי ויותר). יש לקחת בחשבון עלויות ציוד הצלילה, במידה ורוצים לרכוש ציוד לאחר הקורס (בחלק ממרכזי הצלילה ניתנים הנחות לבוגרי הקורס בחנויות הצלילה שבבעלותן). כמו כן חשוב לזכור כי בקורסים המחייבים לינה, יש לבדוק האם מחיר הקורס כולל גם את עלויות הלינה באזור. מלבד למחירי קורסים בודדים ניתן למצוא במרכזים רבים מחירים מיוחדים של חבילות, הכוללים מספר קורסים והתמחויות.

תעודות והסמכות המתקבלות לאחר הקורס:

יש לבחון את התעודות השונות הניתנות בכל מועדון צלילה. להלן רשימה חלקית:

ישנם קורסי צולל מים פתוחים המעניקים תעודה בינלאומית של ארגון PADI / CMAS, ההתאחדות הישראלית לצלילה. אחרים מספקים תעודת הסמכה לתעודת ssi - ארגון הצלילה המוביל בארץ. תעודת מים פתוחים של ssi (Scuba Schools International), תעודה בינלאומית. כמו כן ישנן תעודות מטעם ארגון IANTD ארגון הצלילה הטכנית הגדול בעולם. בגמר קורס צלילה מתקדם -שני כוכבים, תוענק לחניכים תעודת Advanced Adventurer של ssi.

מידע נוסף

קורס סאפ

Valig XHTML 1.0