קורסים בישראל
 
 

קורס מחשבים

 
 

קורס מחשבים הוא משהו לו נזקק כמעט כל אדם בימינו. כיום כל אחד מאיתנו נזקק לידע במחשבים. מחשבים מלווים את שגרת חיינו בתחומים רבים, החל מהסביבה הביתית וכלה במקומות הלימודים והעבודה.

לעיתים אין אנו מודעים עד כמה אנו מסתמכים על מחשבים בשגרת חיינו כאמצעי לניהול ידע בבית ובמקום העבודה, כאמצעי תקשורת עם משפחה וחברים, כמוקד לפנאי וכאמצעי מרכזי לעבודה מסוגים שונים. אין ספק כי הגישה, הידע והשליטה במחשבים הם תנאים הכרחיים להשתלבות בחיי היומיום של ימינו. נכון הדבר שיש רמות שונות של ידע ושליטה במחשבים, המשתנות בהתאם ליכולות ולצרכים של אוכלוסיות שונות. לא דומה השליטה הנדרשת מילדים או בני גיל הזהב לשליטה הנדרשת מאלו המבקשים להפוך את תחומי המחשבים השונים למקצועם ולהכיר מושגים מקצועיים כמו height או width. כיום, ניתן למצוא קורסים רבים המקנים שליטה וידע ברמות שונות ללומדים בהם. במאמר מבוא זה נציג מספר אפשרויות של קורס מחשבים שיכולים ללמוד פלחים שונים של האוכלוסייה, על פי חלוקה לקהלי יעד.

מתחילים

ישנם קורסים רבים המיועדים עבור מתחילים אשר אינם בעלי ידע קודם במחשבים. קורסים אלו מתמקדים ביישומי המחשב הנפוצים והשימושיים ביותר לחיי היום יום. בקורסים אלו מושם דגש על שימוש בתוכנות אופיס ובפרט וורד ועל השימוש באינטרנט ככלי לחיפוש מידע וככלי לתקשורת ובידור.

קורס מחשבים למתחילים מתחיל מרמה התחלתית של היכרות עם סביבת החומרה של המחשב (מסך, מקלדת, עכבר ועוד) וממשיך עם הכרת סביבת התוכנה (אופיס, אקספלורר ועוד) ומגיע עד לרמת יישומי מחשב השימושיים לחיי היומיום. מכיוון שתחום המחשבים הינו נרחב ביותר, אין מבנה אחיד של קורס מחשבים למתחילים. ההיקפים של קורס מחשבים למתחילים משתנים ונעים בין סדנאות, הכוללות מספר מועט של מפגשים ועד לקורסים שנתיים, הכוללים עשרות שעות לימוד ובהן יחידות לימוד שונות כמו קורס וורד, קורס אקסל ועוד. ניתן למצוא קורס מחשבים למתחילים במתנ"סים השכונתיים, במכללות ובבתי ספר שונים. עלויות קורסים אלו תלויות בהיקפם ובגודל קבוצות הלימוד, ונעות בין מספר מאות שקלים ועד יותר אלף שקלים.

מתקדמים

בפני אנשים אשר הינם בעלי ידע ושליטה בתחומי המחשוב, פתוחות אפשרויות רבות ללמידת קורסי מחשוב מתקדמים ואף לרכישת מקצוע בתחום זה. מכללות רבות מציעות קורסים ומסלולי הכשרה מקצועית להסמכה בתור טכנאי מחשבים, אנשי בדיקת תוכנה, הדרכה והטמעה של מערכות, טכנאי שירות בתחומי מחשוב שונים ועוד.

לאלו המעוניינים להתקדם בצורה משמעותית בתחום המחשבים כמהנדסים, מתכנתים וכבעלי מקצועות בכירים נוספים, מומלץ להתעניין בתארים אקדמיים בתחום המחשבים. בוגרי תואר ראשון במדעי המחשב, בהנדסת תוכנה ובהנדסת מחשבים מובילים כדרך קבע את טבלאות השכר במשק. מגוון הקורסים וההכשרות בדרך לרכישת מקצוע בתחום המחשבים הינו נרחב ביותר. קורס טכנאי מחשבים בסיסי במכללות ובבתי ספר מקצועיים אורך כ-150 שעות לימוד. לעומת זאת, תואר ראשון בהנדסת מחשבים, מדעי המחשב או בהנדסת תוכנה אורך כ-4 שנות לימוד אקדמאיות.

קורס מחשבים לילדים

מתוך ההבנה כי ידע ושליטה בתחום המחשבים מעניקים יתרון יחסי בכל תחום לימוד ועיסוק, הורים רבים שולחים את ילדיהם אל קורס מחשבים. קורס מחשבים לילדים מעניק לילדים ידע בסיסי אודות סביבת החומרה והתוכנה של המחשב. קורס מחשבים לילדים צריך להיות מכוון לתחומי העניין של הילדים ולהילמד באופן חווייתי ודינאמי. באמצעות קורסי המחשב הילדים לומדים על שימוש בתוכנות אופיס, גלישה בטוחה באינטרנט, עיסוק בגרפיקה ממוחשבת ועוד. ישנם אף קורסים שמלמדים ילדים כלים בסיסיים בתכנות ובתפעול תקלות מחשוב. קורס מחשבים לילדים ניתן כחוגי העשרה במתנ"סים וכן במסגרת תוכניות הלימודים בבתי הספר.

קורס מחשבים לגיל השלישי

גמלאים רבים החלו לגלות כי הם יכולים ליהנות במידה רבה מידע ויכולת שימוש במחשבים. עבור גמלאים רבים המחשב מהווה קופסת מתכת לא מוכרת. אט-אט, גמלאים רבים החלו להכיר את היכולות והיתרונות הרבים הטמונים בקופסת מתכת זו. באמצעות המחשב גמלאי יכול לשמור על קשר הדוק יותר עם משפחתו בארץ ובחו"ל, לכתוב מסמכים ביתר קלות, לחפש מידע שימושי באינטרנט, לבצע קניות באופן מקוון וליהנות מעולם רחב של אפשרויות הגלומות בשימוש במחשבים.

קורס מחשבים לגיל הזהב נועד על מנת להכיר לגמלאים את עולם המחשוב ואת היתרונות הרבים הטמונים בו. כיום ישנם אף אתרי אינטרנט ושירותים מקוונים רבים המיועדים עבור גמלאים ואף רשתות חברתיות ופורומים של גמלאים ברשת. קורס מחשבים ואינטרנט המיועד לבני ובנות גיל הזהב ניתן במתנ"סים השכונתיים, במכללות האזוריות ובבתי הדיור המוגן הפרוסים על פני כל הארץ.

לסיכום, קורס מחשבים יכול לתרום לכל אדם כמעט בכל תחום של חייו. מגוון קורסי המחשבים הוא עצום והמלצתנו היא לאתר לעצמכם קורס מחשבים מתאים לצרכיכם ולגלות כי נוספו לחייכם יכולות חדשות ונפתחו בפניכם אפיקים חדשים בזכות קורס מחשבים.

Valig XHTML 1.0