קורסים בישראל
 
 

קורס הכנה ללידה

 
 

קורס הכנה ללידה הוא אחד השלבים האחרונים לפני הלידה וההורות. חווית הלידה הינה אחת החוויות המעצימות והמרגשות ביותר שאישה ובן זוגה יכולים לעבור. עם זאת, היא יכולה להיות חוויה מפחידה, בייחוד אם זוהי הלידה הראשונה.

קורס הכנה ללידה מיועד להפחית את חששותיהם של ההורים לעתיד ולסייע ללידה בטוחה ורגועה יותר. כיום, מגוון האפשרויות בבחירת קורס הכנה ללידה גדול יותר מאי-פעם ויכול להתאים לבני הזוג בהתאם לגישתם ולחלוקת התפקידים ביניהם. כך, שגם אם בן הזוג הינו "ביישן" יותר ומתכוון להתבונן מהצד בלידה או שהוא מבקש להיות בחדר הלידה ולהיות לעזר בכל שלב – הוא יכול לקבל את מבוקשו באמצעות הקורס. במהלך הקורס בני הזוג לומדים על ההתרחשויות הפיזיולוגיות העוברות על האם ועל העובר בעת ההריון ובעת הלידה עצמה. כמו כן, הם לומדים טכניקות שונות של עיסויים, הרפיות ונשימות שיכולים להקל על הכאבים לפני ובזמן הלידה.

אחד היתרונות הבולטים של קורס הכנה ללידה הוא שבני הזוג זוכים לחלוק את חוויות הריון עם זוגות אחרים ובכך לחזק את ביטחונם לקראת הלידה. כמו כן, הקורס מכין את בני הזוג לתקופה שאחרי הלידה, בין אם בלמידת טכניקות הנקה ובין אם ברכישת מיומנויות שונות הדרושות בכדי להרדים את התינוק. קיימים גופים שונים המציעים קורסים להכנה ללידה, החל מקופות החולים השונות וטיפת חלב וכלה בקורסים במסגרת פרטית. יש קורסים המציעים גישה טבעית או הוליסטית ויש כאלה השמים דגש על משככי כאבים ועל התערבות רפואית. גם משך הקורסים המוצעים משתנה ויכול להתפרס על פני מספר מפגשים שבועיים או במהלך מפגש אינטנסיבי בסוף שבוע אחד. קורס הכנה ללידה טוב הוא כזה המציע לאישה ולבן זוגה הכנה ללידה המבטאת את עיקרי אמונתם ואורח חייהם, על פיהם ייקבעו בסופו של דבר הלידה וההורות.

מוסדות בהם ניתן ללמוד קורס הכנה ללידה:

  • קופות החולים השונות: כל קופות החולים בארץ מציעות קורסים רבים המתקיימים בסניפים שונים ברחבי הארץ. הקורסים מועברים על ידי מיילדות, פיזיותרפיסטיות ואחיות מוסמכות וכל זוג יכול למצוא קורס בסניף קופת חולים באזור מגוריו.
  • טיפת חלב: בסניפי טיפת חלב הפזורים ברחבי הארץ מוצעים קורסים להכנה ללידה הנמשכים בדרך כלל מספר שבועות ומועברים על ידי אחיות מוסמכות.
  • במרכזים רפואיים שונים, כמו המרכז הרפואי רבין או המרכז הרפואי מאיר, הלל יפה בחדרה ואסף הרופא בבאר יעקב ועוד מוצעים מספר קורסים הנמשכים מספר שבועות ומועברים על ידי אחיות המחלקה ליולדות. הקורסים מציעים, בין היתר, סיורים מודרכים בחדרי הלידה. היתרון בלמידה בקורסים כאלה הוא שאם בני הזוג בוחרים ללדת בבית החולים בו לקחו את הקורס, הם כבר מכירים את הצוות ואת חדרי הלידה, ולכן מלכתחילה חווית הלידה מתקיימת באווירה מוכרת ורגועה יותר.
  • מועדון היולדות של "מאמי ליס": במרכז הרפואי סוראסקי, הממוקם בתל אביב, מוצע קורס הכנה ללידה הנמשך חמישה שבועות ומציע, בין היתר, סיור מודרך בחדרי הלידה. כמו כן מוצעים קורסים מרוכזים ואינטנסיביים יותר וכן קורסים ייחודים ללידת תאומים ושלישיות.
  • אמא אדמה: מרכז הממוקם בהוד השרון ומציע קורס הכנה ללידה המשלב בין הגישה הקונבנציונלית ובין הגישה הטבעית-הוליסטית. הקורס נמשך חמישה שבועות ומציע שני מפגשי בונוס - האחד ממש לפני הלידה והשני כחודש וחצי אחריה, ביחד עם התינוקות. מפגש כזה בעצם מאפשר לשמוע חוויות לידה של זוגות אחרים בקורס ולחלוק בידע חדש שנלמד על ידי הזוגות עם הפיכתם להורים.
  • מרכז דיאדה: בסניפי דיאדה, הפזורים ברחבי גוש דן והשרון, מוצעים שלל קורסי הכנה ללידה, החל מקורסים הנמשכים שישה שבועות וכלה בקורסים פרטניים. כמו כן, מרכז דיאדה משתף פעולה עם בית החולים לניאדו שבנתניה ומציע את הקורס "שביל הלידה", אשר הנו קורס הכנה ללידה בזיקה טבעית. קורס זה מועבר הן על ידי מיילדות המחלקה ליולדות והן על ידי מנחות המרכז.
  • מרכז אם בריאה: מציע שלושה סוגים של קורסי הכנה ללידה המועברים על ידי מדריכת הכנה ללידה מוסמכת. הקורס הראשון הנו קורס אותו מלווה גם מיילדת ושם דגש על הגישה הקונבנציונלית. הקורס השני הנו קורס אותו מלווה נטורופתית ובו מושם דגש על הגישה הטבעית. הקורס השלישי הנו קורס אליו מצטרפת גם מטפלת פסיכודרמטית ובו מוצע, בין היתר, עיבוד רגשי של משתתפיו בחוויות ההריון וההכנה ללידה.
  • קורסי הכנה ללידה המשולבים עם מפגשי ארוחות או בסוף שבוע: ישנם מרכזים, כמו "ללדת באהבה" או מדריכים פרטיים, המציעים שילוב של קורס הכנה ללידה ולאחר מכן ארוחה או קורס הכנה ללידה במהלך סוף שבוע בצימר מפנק בצפון. קורסים אלו מועברים על ידי מדריכות לידה מוסמכות.

עלויות של קורס הכנה ללידה

עלותם של הקורסים להכנה ללידה משתנה בהתאם לגוף המציע אותם. בקופות החולים, במידה ובני הזוג חברים בקופה, הם יקבלו קורס מסובסד והתשלום יהיה סמלי בלבד. בטיפת חלב ובבתי החולים המחירים עולים במקצת ועשויים להגיע לסכום של 200 ₪ לפחות במקרה של קורס הנמשך מפגש אחד או שניים. לעיתים קרובות הזוגות יוכלו לקבל החזר מלא או חלקי על תשלום הקורס מקופת החולים בה הם חברים. במרכזים פרטיים עלות הקורסים עומדת על כ- 650 – 700 ₪ במקרה של קורסים ארוכי טווח וכ- 700- 800 ₪ במקרה של קורסים מרוכזים יותר. המחירים לקורסים פרטניים או כאלה המשולבים עם ארוחה או סוף שבוע עומדים על כ- 650 - 1200 ₪.

Valig XHTML 1.0