קורסים בישראל
 
 

קורס בניית אתרים

 
 

קורס בניית אתרים מאפשר השתלבות מהירה במציאות הטכנולוגית המתפתחת מיום ליום. במאה ה-21, כאשר כמעט בכל בית יש לפחות מחשב אחד, השימוש באינטרנט נעשה חיוני אם לא הכרחי בכדי ללמוד מידע נרחב בתחומים שונים. דבר זה מתבטא גם בעולם השיווקי, כאשר לכל חברה וארגון המכבדים את עצמם יש אתר אינטרנט המבטא את טיב המוצרים שהם משווקים. קורס בניית אתרים מאפשר התמקצעות בתחום בניית האתרים. בוני אתרים הם אלו המקימים את אתר האינטרנט על כל מרכיביו ובכך קובעים את מידת יעילותו.

בניית האתרים עצמה נעשית על ידי שימוש בשפת ה-HTML ויכולה להתבצע בשתי דרכים. דרך אחת היא על ידי שימוש בתוכנות עריכה של HTML, כמו תוכנת Dreamwaever, אשר אינה דורשת הבנה מעמיקה של HTML; דרך שנייה היא על ידי כתיבה עצמאית של שפת HTML על כל מרכיביה.

קורס בניית אתרים מלמד כיצד ניתן לבנות אתר אינטרנט וזאת על ידי מידע תיאורטי ותרגול מעשי. תכני הלימוד בקורס מגוונים וכוללים, בין היתר, מבוא לאינטרנט, תוכנות שונות, כתיבה וניהול תוכן ועקרונות שיווק. ישנם מוסדות המציעים קורס בניית אתרים במסגרת לימודי מחשבים כמו תקשורת אינטראקטיבית וישנם מוסדות המציעים קורס העומד בפני עצמו. הקורס דורש שליטה טובה באנגלית אך לא מעבר לכך. על כן, כל אחד האוהב את התחום ומעורה בו במקצת, יכול להתמקצע כבונה אתרים. קורס בניית אתרים טוב יכשיר בוני אתרים מקצועיים, תוך שילוב למידת עקרונות עיצוביים ועקרונות שיווקיים.

מוסדות לימוד בהם ניתן ללמוד קורס בניית אתרים

אוניברסיטת בן גוריון

במרכז ללימודי חוץ באוניברסיטה שבנגב מציעים קורס בניית אתרים המתפרס על פני 100 שעות לימוד ומכיל תכני לימוד מגוונים, החל ממבוא ל-HTML וכלה בעיצוב תמונות באתר. כמו כן, הקורס מאפשר עבודה על אתר אינטרנט אישי.

הקריה האקדמית אונו

ביחידה ללימודי חוץ במכללה הממוקמת בקרית אונו מציעים קורס המכיל תכני לימוד רבים ומגוונים כגון יסודות העיצוב הגרפי, HTML ו- Flash. הלימודים בקורס מתקיימים בשעות הבוקר או בשעות הערב, בהתאם לבחירת התלמיד, ונמשכים כשנה.

מרכז HuckerU

המרכז, הממוקם במתחם הבורסה ברמת גן, מציע לימודי בניית אתרים המתפרסים על פני 338 שעות לימוד ויכולים להתקיים בשעות הבוקר או בשעות הערב, לבחירת התלמיד. כמו כן, המרכז מציע מסלול הכשרה מיוחד, בו ניתן להתחייב לסטאז' במרכז ועל ידי כך לקבל מלגת החזר על שכר הלימוד. במהלך הלימודים ניתנת ללומדים ההזדמנות לבצע פרויקטים לחברות אמיתיות תמורת תשלום ובכך להעשיר את תיק העבודות ולרכוש ניסיון.

מנטור

המכללה לגרפיקה ממוחשבת, שלה סניפים בתל אביב ובחיפה, מציעה מסלול רחב היקף של לימודי בניית אתרי אינטרנט המתפרס על פני שישה קורסים, החל מקורס בניית אתרים וכלה בקורס תוכנת Dreamwaever למתקדמים. הלימודים במסלול זה מתפרסים על פני 370 שעות לימוד.

Eps

המכללה לעיצוב גרפי ותקשורת חזותית, הממוקמת בסניפים בחיפה, תל אביב ובאר שבע, מציעה קורס המשלב בין בנייה לבין עיצוב אתרים, הנמשך כשנה וחצי. לצד תכני הלימוד המגוונים נדרשים התלמידים לבצע מספר פרויקטים מונחים אשר, בסופו של דבר, יעשירו את תיק העבודות שלהם. כמו כן, המכללה מסייעת בהשמה מקצועית של בוגריה.

מכון לנדר

ביחידה ללימודי חוץ במרכז האקדמי בירושלים מציעים קורס הנמשך כ-64 שעות לימוד. בקורס מקנים את כל הכלים ההכרחיים לבניית אתרים כגון מושגי יסוד בשפת HTML ותוכנת Flash.

גון ברייס הדרכה

המרכז להדרכת מחשבים – המרכז הממוקם בסניפים בחיפה, תל אביב וירושלים מציע קורס בניית אתרים בשפת HTML ממוקד ובסיסי המתפרס על פני שלושה מפגשים וכולל 24 שעות לימוד. הלימודים נמשכים משעות הבוקר עד שעות אחר הצהרים ומציעים תכנים מגוונים ומושגי יסוד בשפת HTML כגון font, font family ,color ועוד. בנוסף לכך המרכז מציע קורס רחב ומעמיק יותר בבניית אתרים, המכשיר מנהלי אתרי אינטרנט (Web Masters) וכולל 300 שעות לימוד. המרכז מסייע בהשמה מקצועית של בוגרי הקורסים.

לימודי בניית אתרים בחו"ל

ישנם מוסדות רבים באירופה ובארצות הברית המציעים לימודי בניית אתרים, בין אם לתואר ראשון ובין אם לדיפלומה. ביניהם ניתן למצוא את אוניברסיטת הרווארד במסצ'וסטס ואת המכון האירופאי לעיצוב באיטליה, בו קיים מסלול ללימודי תקשורת חזותית המציע, בין היתר, קורסים בבנייה ובעיצוב אתרים.

עלויות של קורס בניית אתרים

מאחר ואין בארץ מוסדות המציעים לימודי בניית אתרים לתואר ראשון, עלות הלימודים גבוהה יותר משכר לימוד אוניברסיטאי. עלותם של מרבית הקורסים השנתיים עומדת על כ- 10,000-6,000 ₪ לשנה ואף מעבר לכך, בעוד הקורסים הקצרים יותר עומדים על כ- 5000-2000 ₪. עם זאת חלק מקורסים הנלמדים ביחידות ללימודי חוץ במכללות ובאוניברסיטאות השונות מזכים את אלו הלומדים בהם בהחזר שכר לימוד באופן חלקי או בהנחה משמעותית, במידה והם מבקשים להמשיך ללימודי תואר במוסדם. רוב המסלולים השנתיים מוכרים לצורך הפיקדון לחיילים משוחררים, בעוד הקורסים החודשיים אינם מוכרים לרוב.

תעודות והסמכות המתקבלות לאחר קורס בניית אתרים

מרבית המוסדות בארץ, המציעים קורסים בבניית אתרים, מעניקים דיפלומה בסוף הלימודים. חלק מהתעודות הן בעלות הכרה בינלאומית. חלק מהמוסדות בארץ אף מציעים הכרה בנקודות זכות שנצברו בעקבות הלימודים ומימושן בלימודים לקראת תואר. כמו כן, מאחר ובמכללת נצרת-עילית הלימודים הם בחסות המה"ט – המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ובמדע – ניתנת דיפלומה מטעם המכון.

Valig XHTML 1.0