קורסים בישראל
 
 

קורס חשבי שכר בכירים

 
 

קורס חשבי שכר בכירים הוא קורס באחד מתחומי המשנה של מקצוע הנהלת החשבונות – חשבות שכר. קורס חשבי שכר בכירים מכשיר את בוגריו לעסוק בכל הנושאים הקשורים לשכר עובדים – הפקת תלושי משכורת, עיסוק בזכויות העובדים, כגון ימי חופשה, קרנות השתלמות תגמולים שונים ועוד, דיווח למוסדות שונים כמו ביטוח לאומי ומס הכנסה וכל עניין אחר שיש לו נגיעה כלשהי לשכרם של עובדים.

מקצוע חשבי השכר הוא מקצוע מבוקש מאוד, שכן חשב שכר נחוץ בכל מקום עבודה המשלם שכר לעובדיו ואינו נעזר בשירותי מיקור חוץ של הנהלת החשבונות וחשבות השכר. מאחר והמשכורות מהוות מרכיב חשוב ביותר בתקציבו של כל ארגון ובית עסק, ממלא חשב השכר תפקיד רב משמעות בכל מקום עבודה, הן מבחינת העובדים והן מבחינת המעסיקים.

לצורך רכישת מקצוע חשבי שכר ניתן ללמוד בשני סוגים של קורסים - קורס חשבי שכר וקורס חשבי שכר בכירים. קורס חשבי שכר הוא קורס המיועד למעוניינים ללמוד את מקצוע חשבות השכר ופתוח לרוב לכל מי שהוא בעל שתיים עשרה שנות לימוד. עם זאת בחלק מן המוסדות מעדיפים תלמידים שהם בעלי תעודת הנהלת חשבונות סוג 1 ואחרים מבקשים ניסיון בעיסוק בפועל בתחום של הנהלת חשבונות וטיפול בשכר, אף אם לא למדו קורס הנהלת חשבונות. חלק מן המוסדות מתנים את הקבלה לקורס במעבר של וועדת קבלה.

קורס חשבי שכר בכירים הוא קורס מתקדם יותר מאשר קורס חשבי שכר רגיל ודורש מן הלומד להרחיב את השכלתו במגוון של תחומים. תנאי הקבלה לקורסים משתנים בין מוסדות הלימוד השונים. חלק מן הקורסים המפוקחים על ידי לשכת רואי החשבון, אינם דורשים מן המועמדים כל השכלה קודמת, מעבר לשתיים עשרה שנות לימוד. אחרים דורשים השכלה תיכונית ורקע כלשהו בתחום הנהלת החשבונות. קורסים שמפוקחים על ידי התמ"ת, דורשים לעיתים מן המועמד תעודת חשב שכר ושנת ניסיון אחת לפחות.

מהו קורס חשבי שכר בכירים איכותי

מאחר וחשבות שכר אינו מקצוע תיאורטי אלא מקצוע יישומי ופרקטי, קורס חשבי שכר בכירים טוב נבחן, בראש ובראשונה, ביכולתו להכין את התלמיד למילוי תפקיד של חשב שכר במקומות העבודה.

קורס חשבי שכר בכירים טוב יסקור את כל ההיבטים הקשורים למקצועו של חשב השכר, ועליו לכלול, בין השאר, לימוד של התחומים הבאים:

 • להכיר על בוריים את חוקי מס ההכנסה, הביטוח הלאומי, ודיני העבודה השונים וללמוד כיצד לשמור איתם על קשר שוטף ולדווח להם על כל הנדרש ממנו כחוק.
 • להכיר את מבנה השכר ומרכיביו השונים – קרנות השתלמות, פיצויים וגמולים שונים, פדיון ימי מחלה וכדומה.
 • להכיר ולדעת לעבוד עם תוכנות חישוב שכר שונות.

מוסדות בהם ניתן ללמוד קורס חשבי שכר בכירים:

 • דיפלומה, האוניברסיטה הפתוחה – הקורס פתוח לבעלי 12 שנות לימוד ונדרש רקע כללי בהנהלת חשבונות. משך הקורס הוא 150 שעות אקדמיות.מסיימי הקורס שיעמדו בו בהצלחה יקבלו תעודה מטעם המוסד. בוגרים שיעמדו במבחן של לשכת רואי החשבון יקבלו תעודה מטעם הלשכה ומטעם משרד התמ"ת.
 • מכללת רמת גן – הלימודים במכללה מתקיימים במסלולי ערב או ימי שישי ונמשכים 5- 6 חודשים. מסיימי הקורס מקבלים תעודה מטעם המכללה והתמ"ת ועוברים הכנה לקראת בחינת לשכת רואי החשבון. הקורס מיועד לבעלי 12 שנות לימוד וידע ברמה של הנה"ח רמה 1 ו-2.
 • מישלב-המכללה לחשבים ומנהלים – משך הקורס במכללת משלב הוא 140 שעות לימוד. הקורס מיועד לחשבי שכר או לאנשים בעלי רקע וזיקה לנושאי שכר וכספים. המכללה מציעה שלושה מסלולי לימוד – מסלול בוקר הכולל 16 מפגשים שבועיים, מסלול ערב הכולל 25 מפגשים שבועיים ומסלול שישי הכולל 20 מפגשים שבועיים. תלמידים המסיימים בהצלחה יקבלו תעודה מטעם המכללה והעומדים בבחינות הלשכה יקבלו תעודה מטעמה.
 • מכללת ט.מ.ל למיסוי וחשבונאות ממוחשבת – היא מכללה המתמחה בנושא החשבונאות. ניתן ללמוד במכללה קורס חשבי שכר בכירים בחיפה, תל אביב, באר שבע וירושלים. משך הלימודים 130 שעות והקורס כולל מפגשים בני ארבע שעות פעמיים בשבוע, במשך ארבעה חודשים.
 • היחידה ללימודי חוץ של הקריה האקדמית אונו – מסלול הלימוד במכללה כולל 142 שעות לימוד. המכללה מציעה מסלולי לימוד שונים – בוקר ערב, ימי שישי ומסלול משולב. הקורס דורש ידע בסיסי בתחום הכספים.
 • מכון לנדר - היחידה ללימודי חוץ – מציעה קורס של 120 שעות אקדמיות במסלולי בוקר או ערב. הקורס כולל 20 מפגשים ובנוסף לימוד מעשי של התוכנה המשמשת ללימוד בקורס. מחיר הקורס 4300 ₪.
 • מכללת ספיר – מציעה מסלול חשבי שכר בכירים הכולל 140 שעות לימוד. הקורס מתפרס על פני 35 מפגשים אחת לשבוע בשעות אחה"צ. מסיימי הקורס בהצלחה יקבלו תעודת חשב שכר בכיר ויוכלו לגשת לבחינות לשכת רואי החשבון.
 • המכללה למנהל, בית הספר לחשבונאות – מציעה קורס חשב שכר בכיר בפריסה ארצית. הקורס פתוח לבוגרי 12 שנות לימוד. הלימודים מתקיימים במתכונת של לימודי ערב פעמיים בשבוע או לימודים ביום שישי אחת לשבוע, במשך 6 חודשים.
 • המכללה למיסים ולחשבונאות – היא מוסד לימודים לו עשרה סניפים בכל רחבי הארץ. המכללה מציעה קורס חשב שכיר לכל המתעניין ואינה דורשת ידע או ניסיון מוקדם בתחום החשבונאות או הכספים. הקורס כולל 130 שעות לימוד ומתוכן 40 שעות לימוד מרתוניות לקראת הבחינות.
 • מכללת חשב – מכללה לה סניפים בתל אביב וכפר סבא. הקורס פתוח לבעלי השכלה תיכונית עם ידע בסיסי בהנהלת חשבונות (סוג 1 לפחות). הקורס מוצע במסלול בוקר שאורכו 4 חודשים או במסלולי ערב ומסלולי יום ו' שאורכם 5 חודשים.

לימודים בחו"ל

תחום חשבות השכר הוא תחום שתלוי מאוד בחוקים המקומיים של המדינה בה עובד חשב השכר. משום כך לימודים בחו"ל כמעט ואינם רלבנטיים למי שמבקש לעבוד כחשב שכר בכיר בישראל.

הקף הלימודים

מסלולי הלימודים משתנים בין המוסדות השונים, אך לא בצורה משמעותית מאוד. רוב קורסי חשבי שכר בכירים כוללים בין 120 – 150 שעות לימוד, הנפרסים על פני כארבעה עד שמונה חודשים.

עלויות של קורס חשבי שכר בכירים

עלויות קורס חשבי שכר בכירים משתנות בין המוסדות השונים, אך לרוב הן נעות בין 4000 – 7000 ₪ לקורס מלא.

תעודות והסמכה

כל מוסדות הלימוד מקנים לבוגרי קורס חשבי שכר בכירים תעודת גמר מטעם המוסד, במידה והם עומדים בדרישות הקורס. רובם גם מעניקות תעודת מקצוע מטעם משרד התמ"ת.

מסיימי הלימודים בכל המוסדות יכולים גם לגשת לבחינות לשכת רואי החשבון. במידה והם עומדים בבחינות הלשכה, הם זוכים בתעודה נוספת מטעמה. מומלץ לכן לבדוק האם הקורס בו אתם מבקשים ללמוד מוכר על ידי הלשכה, שכן זהו תנאי בסיסי למבקשים לגשת לבחינות הלשכה.

Valig XHTML 1.0