קורסים בישראל
 
 

מכינה קדם אקדמית

 
 

מכינה קדם אקדמית נולדה מתוך הצורך בהכנה של חלק מציבור הסטודנטים לשנת הלימודים הראשונה לתואר הראשון. מדוע יש בה צורך? משום שהסטודנט הישראלי מגיע לספסל הלימודים האקדמי במקרה הטוב בין שלוש לארבע שנים לאחר שסיים ללמוד בתיכון.

בנוסף לכך, חלקים נרחבים מהציבור לא חשבו בזמן התיכון על הלימודים האקדמיים ולכן ישנם פערים מסוימים בדרך לקבלה למוסד הלימודים בו הם רוצים ללמוד. מכינה קדם אקדמית נועדה להשלים את הפערים הללו ולאפשר לכל מי שרוצה לרכוש השכלה גבוהה במוסד מסוים, להשיג את מטרתו.

המכינה מתרחשת לפני תחילת הלימודים, כמובן. ישנן מכינות בנושאים ספציפיים כמו כימיה, פיזיקה או מתמטיקה, שבאות "ליישר קו" לפני תחילת המסלול. מכינות אלה אורכות בדרך כלל כחודשיים או שלושה והן יהוו רף קבלה למוסד בו הן נערכות.

עם זאת, מרבית המכינות הקדם אקדמאיות אורכות שנה ולפעמים עד שנתיים. במכינות הללו ילמדו מקצועות בסיסיים שיש לשפר לטובת הלימודים העתידיים וכמו כן מבואות כלליים לקראת הלימודים לתואר ראשון.

מוסדות המציעים מכינה קדם אקדמית

מוסדות אקדמיים רבים יעניקו לסטודנטים שלהם הזדמנות להתקבל ללימודים דרך מסלול של מכינה קדם אקדמית, ובעצם מרבית המוסדות בארץ יתנו לכם את האפשרות הזאת. אלו כמה מהבכירים המקיימים מכינה קדם אקדמית:

 • הטכניון

  הטכניון הוא אחד ממוסדות הלימודים היוקרתיים ביותר בארץ. עיקר הלימודים בו הם לימודי הנדסה ומדעים מדויקים. בגלל הרף הגבוהה והידע הרב הנדרש מן הסטודנטים, מקיים הטכניון מספר מכינות, כאשר הציון הסופי של המכינה מהווה רף קבלה ללימודים במוסד.

 • מכללת אפקה

  מכללת אפקה הינה מוסד אקדמי הממוקם בצפון תל אביב. עיקר הלימודים בה הם לימודי הנדסה על תחומיהם השונים. המכללה מקיימת מכינה קדם אקדמית עבור אנשים רבים המעוניינים ללמוד אך אין להם את הנתונים המספקים. מטרתה העיקרית של מכינה קדם אקדמית במוסד זה היא העשרת הסטודנט בידע לו יזדקק במהלך שנת הלימודים.

 • אוניברסיטת תל אביב

  גם אוניברסיטת תל אביב מקיימת מכינה לתלמידים המעוניינים ללמוד במקצועות ההנדסה אשר ציוניהם לא עומדים בקריטריונים אותם מבקשת האוניברסיטה. הלימודים יתקיימו שם בדרך כלל במהלך חודשי הקיץ ויהיו בהיקף של סימסטר אחד (ארבעה חודשים).

  לרוב המכינות נמשכות בין 32 ל-36 שעות לימוד בשבוע, בכפוף לכמות הקורסים שעל הסטודנט לקחת לפי דרישות האוניברסיטה. גם באוניברסיטת תל אביב ציון המכינה יהוה רף קבלה לחוג הלימודים בו אתם חושקים.

 • האוניברסיטה העברית בירושלים

  המכינה באוניברסיטה העברית מיועדת גם לחיזוק מקצועות בית הספר התיכון וגם לטובת הכנה והיכרות עם המקצועות הבסיסים באקדמיה. בנוסף, המכינה מציעה הכנה מקצועית לקראת בחינת הפסיכומטרי, למי שלא עבר אותה עד הרישום למכינה.

היקף ועלויות מכינה קדם אקדמית

כפי שכבר הוזכר למעלה, משכה של מכינה קדם אקדמית משתנה ממוסד למוסד. בגדול, משכי הזמן נעים בין חודש לחודשיים אם מדובר בקורס ספציפי בנושא מסוים, דרך פרק זמן ממוצע של שנה ועד אפילו שנתיים.

שכר הלימוד עבור מכינה קדם אקדמית משתנה כמובן ממוסד למוסד, אך לרוב המחיר שייגבה יהיה מעט יותר גבוה מהמחיר עליו ישלם סטודנט עבור פרק זמן זהה במהלך הלימודים לתואר באותו מוסד.

Valig XHTML 1.0