קורסים בישראל
 
 

קורס סקיפרים

 
 

קורס סקיפרים עשוי להישמע כביטוי לא מוכר לרובנו, אך אין ספק כי השם קורס השטת יאכטות מצלצל באוזנינו מוכר הרבה יותר. מי יוכל להכחיש שחלם, בשלב כלשהו בחייו, על הפלגה ביאכטה, לגימת יין על הסיפון והגעה ליעדים אקזוטיים? ובכן יתכן שתשמחו לגלות שהחלום הזה הוא בהחלט אפשרי.

אם אתם מעוניינים לממש את החלום ולא להמתין להזמנה מצד חברים בעלי יאכטות, או לנישואים למיליונרים בעלי יאכטות, הצעד הראשון הוא לעבור קורס סקיפרים. קורס סקיפרים הוא קורס שיכשיר אתכם בכל מקצועות השייט ויקנה לכם רישיון משיט יאכטה. לאחר שרכשתם רישיון משיט אינכם חייבים לרכוש גם יאכטה – קיימות אפשרויות רבות להצטרף להפלגות, לשכור יאכטות עם חברים וכדומה, שתסייענה לכם להפוך חלום למציאות.

בואו נבהיר עתה כמה מושגים הכרחיים בטרם נצלול לנבכיו של קורס סקיפרים:

  • קיימות יאכטות מסוגים שונים, אשר אחת החלוקות הבסיסיות ביניהן היא ליאכטות מפרש ויאכטות מנועיות.
  • קיימים שני סוגים של רישיונות שייט – משיט 30 שפירושו רישיון משיט בעל תוקף בינלאומי, אך המוגבל לשיט חופים, ביאכטה עד גודל 24 מטר ומשיט 60, שהוא רישיון שייט בינלאומי מלא.
  • בכדי לזכות ברישיון משיט 30 יש צורך לעבור ארבעה קורסים עיוניים, שכל אחד מהם כרוך בעמידה בבחינה של משרד בתחבורה בסופו. הקורסים הם – קורס ימאות, קורס ניווט מכשירים, קורס מכונה וקורס ניווט חופי. לאחר הלימודים העיוניים ניתן להצטרף לקורס מעשי, המסתיים במבחן מעשי בהפלגה. כמו כן יש צורך ללמוד ולעבור מבחנים לצורך קבלת תעודת מגיש עזרה ראשונה מטעם מד"א.
  • בכדי להפוך את רישיון משיט 30 למשיט 60 יש צורך להמתין שנה לפחות ממעבר הקורס ובמהלכה לצבור "זמן ים" באמצעות הפלגות לחו"ל בליווי משיט מוסמך בינלאומי ולעבור מבחן קשר.

קורס סקיפרים טוב הוא קורס שצריך לעמוד בכמה קריטריונים:

  1. ללמד אתכם את כל מקצועות השייט – ימאות, ניווטים, שייט מעשי ושייט מתקדם ותחרותי ולאפשר לכם להתנסות "על רטוב" תרתי משמע במגוון של מצבים.
  2. לאפשר לכם להתנסות בהפלגה בכלי שייט שונים, על מנת לעמוד על ההבדלים ביניהם ולצבור ניסיון הכרחי.
  3. להכין אתכם בצורה הטובה ביותר למבחני משרד התחבורה.
  4. לכלול צוות מדריכים מנוסים ואיכותיים.
  5. חשוב לוודא שהמוסד מוכר על ידי מנהל הספנות כבית ספר לשייט.

מוסדות בהם ניתן ללמוד קורס סקיפרים

Sea Gal

מועדון היאכטות הישראלי. בית ספר הקיים מזה 15 שנה ושוכן במרינה בהרצלייה. התלמידים לומדים על 13 כלי שייט מסוגים שונים ושיטת הלימוד היא גמישה ומותאמת במיוחד לאנשים בעלי לו"ז צפוף. כל חומרי הלימוד כלולים במחיר הקורס ויש אף אפשרות ללימוד מרחוק באמצעות האינטרנט הכוללת צילום של כל השיעורים. קורס משיט 30 כולל שבעה מפגשים שבועיים, המסתכמים בחודשיים שלושה של לימודים. סך השעות הוא 100 שעות עיוניות ו- 100 שעות ים. עלות הלימודים היא 12,500 ₪ לקורס קבוצתי ו-19,500 ₪ לקורס פרטי.

דרך הים

בית ספר הפועל במרינה בהרצליה ובנמל חיפה. הלימודים נמשכים 8 חודשים. לבית הספר פורטל למידה המאפשר גם לימוד דרך האינטרנט. הלימודים כוללים 90 שעות עיוניות ו-70 שעות ים. הלימודים נערכים בערבים ובימי שישי בבוקר. עלות הלימודים בקורס קבוצתי היא 12,500 ₪ ובקורס פרטי 25,000 ₪,

אלת הים

מועדון שייט ובית ספר לסקיפרים הממוקם בנמל יפו וסניף לימודים (עיוניים בלבד) בירושלים. כל קורס עיוני לוקח כחודשיים, במתכונת של מפגש אחד בשבוע, כלומר אחרי 8 חודשים ניתן להצטרף לקורס המעשי, שאורכו שלושה שבועות. בית הספר מאפשר גם למעוניינים בכך, ללמוד באופן פרטי ולהתקדם בקצב מהיר יותר. השיעורים מתקיימים בקבוצות של בין ארבעה לשמונה תלמידים. מי שמביא חבר זוכה להנחה של 900 ₪ בשכר הלימוד. הקורס מוכר לצורך פיקדון לחיילים משוחררים. המועדון גם מקיים תחרות לסטודנטים ומעניק מלגת סטודנטים אחת.

ים סיילינג סקול

בית ספר הפועל במרינה בתל-אביב והוא בעל וותק של 12 שנה. הלימודים כוללים 50 שעות לימודים עיוניים ו- 200 שעות ים. הלימודים מתקיימים במהלך השבוע. קיימת אפשרות לשיעורים פרטיים. עלות הלימודים היא 11,700 ₪ לקורס קבוצתי ו- 14,700 ₪ לקורס פרטי.

סיילור

בית ספר הפועל ביפו וקיים מזה כשנתיים. הלימודים כוללים 40 שעות לימודים עיוניים ו- 100 שעות ים. גם כאן מתקיימים הלימודים לאורך ימי השבוע. בית הספר מציע לתלמידיו מערכת ללימוד דרך האינטרנט. עלותם של הלימודים היא 9,500 ₪ לקורס קבוצתי.

גלים

בית ספר של איש אחד בנמל אשדוד. הלימודים כוללים 45 שעות עיוניות ו- 120 שעות ים. הלימודים מתקיימים פעם אחת בשבוע בשעות הערב וההפלגות נערכות בימי שישי בבוקר. עלותו של קורס קבוצתי היא 9000 ₪.

רוח גבית

בית ספר חדש יחסית שנתפתח בנמל עכו. ההסמכה שמעניק בית הספר מתבססת על איגוד השייט האמריקני. המבחנים שעוברים התלמידים הם המבחנים האמריקניים הכוללים 3 חלקים ועלותם של הלימודים היא 1800$.

לימודים בחו"ל

מטבע הדברים, ניתן לעבור קורס סקיפרים גם בחו"ל. חברת ישראל-יאכט, למשל, מאפשרת להוציא רישיון משיט יאכטה בינלאומי מטעם איגוד השייט האמריקני או איגוד השייט הקנדי. באמצעות לימודים מרוכזים של 12 ימי לימוד המתקיימים באיי יוון או באמצעות הפלגות ליעדים אחרים. עלותו של הקורס היא 1800$. חשוב רק לדעת שסוג רישיון זה מגביל את הסקיפר בהפלגות בישראל ליאכטות שאורכן עד 7 מטרים.

עלויות

קורס סקיפרים אינו קורס זול. עלויות הקורס משתנות בין בתי הספר השונים והן נעות בין 9000 ₪ ל- 25000 ₪. במידה ואינכם בעלי יאכטה משלכם תבקשו, מן הסתם, להצטרף למועדון שייט שיאפשר לכם להצטרף להפלגות קבוצתיות או לשכור יאכטות. חברות במועדון שייט כרוכה בעלות שעשויה לנוע בין כמה מאות שקלים בחודש ל- 1500 ₪.

תעודות והסמכה

כל בתי הספר יקנו לכם תעודת משיט 30, במידה ותעמדו בכל חמש הבחינות בהן כרוכות הקורסים השונים, ובבחינת מגיש עזרה ראשונה מטעם מד"א. לאחר שנת וותק וצבירת הפלגות נוספות ועמידה בבחינה נוספת תוכלו לגשת למבחן משיט 60 שיאפשר לכם להפליג לחו"ל.

Valig XHTML 1.0