קורסים בישראל
 
 

קורס מצילים

 
 

הקורס מיועד לאוהבי המים, שרוצים ללמוד להציל חיי אדם בסביבה זו. מטרות קורס מצילים היא להכשיר מצילים. המציל הינו דמות חשובה וסמכותית באיזור הבריכה והים ובשל כך עליו לשמש מופת ודוגמא לציבור המתרחצים, עליו להיות קשוב ודרוך כל הזמן בשל האחריות הגדולה המוטלת עליו במסגרת תפקידו.

משתתפי הקורס מחוייבים לעבור בדיקות רפואיות ומבחני כניסה.יש למלא את טופס בדיקות מיוחד המנופק על-ידי משרד התמ"ת. הבדיקות הרפואיות כוללות בדיקה רפואית, כללית, אצל רופא המשפחה ובדיקת ראייה אצל רופא עיניים / אופטומטריסט מוסמך. על המשתתפים להיות בעלי יכולות מיומנות טובה בצלילה ושחייה (בסגנון חזה וחתירה) ולעבור את מבחני הכניסה בשחייה ובצלילה. נוסף לכך, קיימת מגבלת גיל בבחינות הגמר, ולכן גילאים הצעירים מגיל 17 ו-9 חודשים אומנם יכולים להשתתף בקורס, אך לא יוכלו לעבור את מבחני ההסמכה עד שיגיעו לגיל המינימום הנדרש.

מערכי השיעור בקורס מצילים כוללים לימוד סגנונות שחייה שונים, כולל שחייה עם פצוע או טובע, צלילה, יסודות השחייה, כושר גופני, סגנונות הצלה, סוגי טביעות, קפיצות, שימוש בציוד, מבנה הבריכה ועוד.

הקורס אורך 112 שעות אקדמאיות, כשהלימודים משולבים בלימודים מעשיים במים, לימודים עיוניים בכיתה ולימודי עזרה ראשונה. 36 שעות לימודים מעשיים במים, 12 שעות לימודיים עיוניים בכיתה ו -38 שעות לימודי עזרה ראשונה והחייאה (קורס זה ניתן למשתתפים בקורס מצילים שאין ברשותם תעודת עזרה ראשונה והחייאה בתוקף). לאחר ההסמכה, ניתן ורצוי להצטרף לארגון מצילי הבריכה בישראל.

מוסדות בהם ניתן ללמוד קורס מצילים:

בני כנען

ד"ר בני כנען הוא בוגר מכללת וינגייט ובעל תואר שני ושלישי בחינוך ובחינוך גופני, מרצה במכללות לחינוך גופני ומנכ"ל ארגון מצילי הבריכה בישראל עם ניסיון עשיר בהדרכת מצילים של למעלה מ- 20 שנה. לבני כנען תעודת חונך מצילים (מדריך) מטעם משרד התמ"ת.

אומן המים

קורס מצילים נמשך כשבועיים וחצי במהלכן משולבים הרצאות ופעילות מעשית בבריכה בהיקף של 86 שעות. הקורסים נערכים באשדוד, כפר סילבר, אשקלון, שדרות, באר שבע, להבים, ערד ואילת. למסיימים בהצלחה תוענק תעודת "מציל מוסמך" עד שבועיים ממועד סיום הבחינות.

המכללה לחינוך גופני וספורט ע"ש זינמן במכון וינגייט

קורס מצילים וינגייט מתקיים במספר מקומות ברחבי הארץ, בפיקוח משרד העבודה והרווחה.

הקורס בהיקף של 86 שעות לימוד ונמשך כשבועיים וחצי. למסיימים בהצלחה תוענק תעודת "מציל מוסמך" עד 3 שבועות ממועד סיום. עבודה מובטחת למיצטייני הקורס.

מבחני כניסה לקורס מצילים וינגייט: צלילה רצופה למרחק 25 מטר, שחייה בסגנון חתירה למרחק 50 מטר, בזמן של עד 42 שניות, שחייה בסגנון חזה למרחק 50 מטר, בזמן של עד 52 שניות.

בית הספר למקצועות הבריכה

בהדרכתו של מוטה יובל, מדריך ותיק בארץ ובעל תואר שני בחינוך גופני. בית הספר מציע מסלול מצילי בריכות סוג 1 ו סוג 2. הקורסים מתקיימים בבריכות שחיה בצפון הארץ, באיזור השרון ובמרכז. בית הספר מציע עזרה במציאת עבודה לאחר תום ההכשרה.

עלויות של קורס מצילים:

המחירים נעים בסביבות 2,500 ש''ח.

לחיילים משוחררים הקורס ניתן על חשבון הפיקדון. כמו כן, הקורס מוכר כגמול השתלמו למורים.

תעודות והסמכות בסיום קורס מצילים:

למשתתפים שיעמדו בדרישות הקורס תוענק תעודת מציל מוסמך סוג 1 בברכה, מטעם משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה (התמ"ת). זהו למעשה הגוף היחידי בארץ המעניק תעודת מציל. נוסף לתעודת מציל מוסמך, תינתן תעודת מגיש עזרה ראשונה של 44 שעות, למסיימי לימודי עזרה ראשונה והחייאה. חשוב לזכור כי כל מציל מחויב, על פי חוק, לעבור 2 רענונים אחת לשנתיים: רענון ע"ר למצילים ורענון מעשי במים.

בחינות ההסמכה של קורס מצילים נערכות מטעם משרד התמ"ת וכוללות שלושת מרכיבים: בחינה מעשית במים, של 3 שעות, בחינה עיונית של שעה וחצי, ובחינה בעזרה ראשונה והחייאה. הבחינה העיונית מורכבת מ- 30 שאלות אמריקאיות כשציון עובר הוא ציון של 70 מינימום. יש לעבור את מבחני עזרה ראשונה והחייאה בציון של 85 לפחות, מבחנים אלו יתקיימו עם סיום השתלמות העזרה הראשונה, במסגרת קורס המצילים.

במקרה של אי- הצלחה בבחינה המעשית ו/ או העיונית - ניתן שוב להיבחן לאחר תקופה של 3 שבועות. במקרה של אי- הצלחה בבחינת העזרה ראשונה והחייאה, ניתן להיבחן שוב, ללא כל הגבלה של זמן.

המבחנים המעשיים נערכים על ידי בוחנים של משרד התמ"ת והם כוללים את כל החומר הנלמד בקורס מצילים, כך שכל חניך נדרש להציג את המיומנויות שרכש בקורס.

למסיימים בהצלחה את הקורס תוענק "תעודת מציל" מוסמך מטעם משרד התמ"ת. התעודה מוכרת בחלק מהארצות ברחבי העולם. יש לציין כי התעודה לא מוכרת בארה"ב, כיוון ששם נדרש מעבר של בחינות מטעם ה"צלב האדום".

קורס מצילים סוג 2 (מציל אחראי):

מצילים בעלי וותק של 24 חודשי עבודה (לאורך שנים - לא חייב ברצף) רשאים לגשת לבחינות הסמכה לשלב 2. מציל בעל תעודה "שלב 2" (מציל מתקדם) זכאי לשכר גבוה יותר ויהיה המציל הבכיר בבריכה כאשר ישנם כמה מצילים במשמרת. הקורס אורך כשבועיים וכולל שילוב הרצאות ופעילות מעשית בבריכה.

קורס מצילי ים::

תנאי קבלה לקורס מצילי ים: תעודת מציל בבריכה סוג 1.

במסגרת הלימודים: לימוד סוגי חופי ים, השילוט, המבנים והמתקנים בחוף הים, גלי חוף הים, היחלצות מזרמים, ציוד הצלה בתחנת ההצלה, סמכויות וחובות.

התפקיד כולל השגחה על קהל המתרחצים באזורי הרחצה המוכרזים, לשם מניעת טביעה ותאונות. המציל אחראי להשליט סדר באזורי הרחצה, להזהיר את המתרחצים מפני סכנות צפויות, לבצע פעולות הצלה במתרחצים אשר נשקפת להם סכנת טביעה, כולל שימוש בכלי ההצלה השונים. עליו להגיש עזרה ראשונה, לבצע פעולות החייאה שונות ולטפל בטובע עד הגעתם שלי אנשי רפואת חירום.

המסיים בהצלחה את הבחינות העיונית והמעשיות של משרד העבודה, זכאי לתעודת מקצוע "הצלה ים סוג 1".

Valig XHTML 1.0